Astronomický sloupek pro listopad 2013
Tak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16 hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat Měsíc, který bude v polovině listopadu viditelný večer ve své první čtvrti . Nedělní večerní pozorování Měsíce se na hvězdárně v tomto období budou v případě jasného počasí konat ve dnech 10.11. a 17.11.2012. Během listopadu bude dominantou večerní oblohy planeta Jupiter (viditelná jako jasný bod nad jihovýchodem) a planeta Venuše jako Večernice nízko nad jihozápadem.
Ilustrační obrázek ukazuje zajímavou pozici těles pro sváteční neděli 17.11.2013 večer v 17 hodin středoevropského času, kdy dojde k velmi zajímavému seskupení jasných těles nad jižním obzorem těsně po západu Slunce.
Slunce už bude touto dobou zapadat velmi brzy, už v 16.14 středoevropského času. Bude-li jasné počasí, což je v listopadu spíše výjimka, bude možno nad obzorem pozorovat:
- nízko nad jihozápadem planetu Venuši. Zatímco při pohledu pouhým okem ji uvidíme jako onu klasickou Večernici, při pohledu v dalekohledu bude vidět jako poloviční srpek, tedy ne celý kotouček.
- nad jižním obzorem vycházející Měsíc v úplňku
- planetu Jupiter, a to nad jihovýchodním obzorem od 20 hodin
Přítomnost planety Venuše nad západním obzorem není nijak neobvyklá. Ovšem krátce po jejím západu se na východě objeví jakoby „další“ večernice. Tentokrát to už nebude planeta Venuše, ale planeta Jupiter, i když svoji jasností si budou obě tělesa velmi podobná a při laickém pozorování je lze snadno zaměnit.
A závěrem dobrá zpráva, už skoro vánoční.
Nejočekávanější kometou za posledních patnáct let je bezpochyby kometa s názvem ISON (astronomicky C/2012 S1). Pokud její jádro přežije průlet okolo Slunce dne 28. listopadu 2013, tak se jistě jako obyvatelé severní polokoule máme v prosinci letošního roku na co těšit, možná se opravdu ukáže a dětem udělá radost legendární Betlémská hvězda.
Ovšem podrobnosti o tomto mimořádném úkazu si ponechme až na příště.
Zdeněk Tarant