Astrosloupek na říjen 2021 - Merkur speciál
Pokud vám v říjnovém astrosloupku chyběla informace o viditelnost planety Merkur, máte pravdu. Informaci jsem nedal záměrně, neboť jsem přichystal dodatek právě o viditelnosti této planety. Totiž v druhé polovině října začíná nejlepší viditelnost Merkuru na ranní obloze v tomto roce, A to může lákat k pozorování.
Merkur se bude pohybovat na hvězdném pozadí souhvězdí Panny a bude se v tomto období od nás vzdalovat. To znamená, že jeho zdánlivý průměr se bude zmenšovat, ale osvětlená část planety námi viditelná bude postupně narůstat.
Ranní viditelnost planety přináší jednu drobnou výhodu: vzduch nebude ještě prohřátý slunečním teplem a bude méně turbulentní, než k večeru. Pořád však zbývá mezi námi a planetou významně silná vrstva neklidného ovzduší.
K největšímu vzdálení Merkuru od Slunce na naší obloze nastane 25. 10. Na toto ráno jsme připravili pro veřejnost mimořádné pozorování. Merkur bude z našeho pohledu vidět jen z poloviny nasvětlený, bude se jevit jako malilinkatý měsíček v poslední čtvrti.
Na malinkatém půlkotoučku planety mnoho podrobností nezahlédneme. Přesto přikládám albedovou mapu planety. Snad se vám podaří aspoň ty největší útvary spatřit. S Merkurem a pozorováním podrobností ze Země byla vždy potíž. Planeta se na naší obloze příliš od Slunce nevzdaluje, koupe se v jeho záři. A když je od Slunce dále, je pořád blízko obzoru. A když vystoupá se Sluncem vysoko nad obzor, sluneční záře zakryje podrobnosti.
S přáním jasné oblohy
Otta Šándor.
Zdroje:
Mapka a fáze: Cartes du Ciel
Albedová mapa: http://planetarymapping.elte.hu/albedo-map-of-mercury-1978/