30.10. 2020

Astrosloupek na listopad 2020

uvodnˇ n.JPG

20. října se sonda OSIRIS – REx dotkla povrchu planetky Benu za účelem odběru vzorků z povrchu. Manévr byl úspěšně zvládnut a snad se podařil i konečný odběr.

Credit: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

 

 

Kroniky se zmiňují, že od 2. prosince roku 1664 byla viděna „hvězda 4. velikost převyšující s dlouhým ocasem“… a posléze „6. ledna večer na jasném nebi tu velikou kometu viděti bylo, ocas k východu stahující na dva sáhy podle našeho oka, která tomu městu svítila v následující dny až do 20. měsíce ledna.“ „Dne 13. dubna spatřili jsme dnes náramnou kometu ve dvě hodiny po půlnoci.“ „Sucho toho roku bylo připisováno kometě: vyschly všechny řeky a na mnoha místech byli lidé nuceni chodit pro vodu až 6 mil cesty. Mnoho lidí i dobytka zahynulo.“ Následující rok nebyl lepší: „Velmi horké a suché léto po celé střední Evropě a v Anglii: v Rakousích, Čechách a Uhrách vyschly prameny a řeky.“ Měli to tenkráte štěstí, že dvě jasné komety viděny byly s odstupem několika měsíců. Jen škoda, že jim vše zlé přičítali.

05

Zvečera uvidíme nízko nad jihozápadem jasnou tečku planety Jupiter a v sousedství o něco méně jasného Saturna. Obě planety se tam budou ukazovat po celý měsíc až do konce prosince. Jejich dobrá pozorovatelnost dalekohledy však končí. Na vině je neklid zemské atmosféry, která dokáže svými turbulencemi rozmazat i větší detaily. Nad západním obzorem uvidíme souhvězdí Herkula, výše Lyru či Labuť (Cygnus). Labuť na jižní hranici sousedí s malým souhvězdím Šípu (Sagitta), které je třetím nejmenším souhvězdím hvězdné oblohy. Šíp je znám od starověku, je často spojován se souhvězdím Herkula. Toto malé souhvězdí je tvořeno slabými hvězdami, přesto je nápadné. Nachází se v něm hvězdokupa nesoucí označení M 71 vzdálená asi 13 000 světelných let. Podle charakteru rozložení hvězd se dlouho říkalo, že se jedná o neobvykle hustou otevřenou hvězdokupu, dnes se domníváme, že se nejspíše jedná o hvězdokupu kulovou nezvyklého vzezření.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

00 n.PNGPohled nad západní obzor v 18,30 SEČ 15. 11.

V tyto chvíle září nad jihovýchodem jasný načervenalý Mars. Vysoko nad jižním až jihovýchodním obzorem uvidíme typická podzimní souhvězdí Pegase a Andromedy. Poblíž obzoru můžeme vyhledat rozsáhlé souhvězdí Vodnáře (Aquarius). S vyhledáváním souhvězdí můžeme začít jižně od trojúhelníkové hlavy Pegasovy. Najdeme pod ní čtyři hvězdy poskládané do Y – představují škopek, ze kterého Vodnář lije vodu. Vodnář obsahuje celou řadu hvězdokup, mlhovin či galaxií. Do Messierova katalogu se pod číslem 73 dostala náhodná skupinka čtyř hvězd, která se v menších přístrojích může jevit jako drobná mlhavá skvrnka. Ale nedostala se do něj planetární mlhovina nesoucí název Saturn očíslovaná v katalogu NGC 7009. Při malém zvětšení ji budeme vidět coby malou mlhavou hvězdu, ve větším coby oválnou mírně nazelenalou skvrnku. Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

01 n.PNG

Pohled nad jižní obzor v 18,30 SEČ 15. 11.

Nad východním obzorem bude ke spatření souhvězdí Býka (Taurus) s nápadným sedmihvězdím Plejád (Kuřátka) připomínající docela malinkatý vozíček. Nad nimi vyhledáme souhvězdí Persea. Pomocí malého dalekohledu v jeho severní části uvidíme v proudu Mléčné dráhy dvojici pěkných otevřených hvězdokup známých pod pojmem há a chí Persea. Nad severovýchodem si určitě povšimneme jasné hvězdy Capelly v souhvězdí Vozky (Auriga). Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

02 n.PNGPohled nad východní obzor ve 18,30 SLČ 15. 11.

Ráno nad východním obzorem bude Velká medvědice (Ursa major) s Velkým vozem, Pastevcem (Bootes), Lvem (Leo) či Pannou (Virgo). Ale bude tam i planeta Venuše s odstupem doprovázená povětšinu měsíce Merkurem.

03 n.PNG

Pohled nad východní obzor 15. 11. v 5,00 SEČ.

Pro lepší orientaci, kde hledat méně jasného Merkura můžeme použít mapku, kde jsou vyznačené polohy obou planet v průběhu listopadu. Naznačený obzor je vztažen k 1. 11. v 6,00 SEČ. V průběhu měsíce bude na mapce klesat.

04 n.PNGPohled nad východní obzor 1. 11. v 6,00 SEČ.

Měsíc bude v poslední čtvrti 8. 11., novu dosáhne 15. 11., první čtvrti 22. 11., úplněk nastane 30. 11.

Všechna naše zařízení jsou pro veřejnost zatím uzavřena.

 

Co by vás mohlo zajímat?

Betelgeuse nás počátkem roku potrápila změnou jasnosti. Novinky však pokračují.

Planetka Benu zřejmě přišla o trochu materiálu, který putuje k Zemi.

Černá díra pohltila hvězdu.

 

Úvodní citace:

Kometa roku 1665: Třetj Měděnný Obraz Hystorye Králowstwj Cžeského, a Pamětj Města Králowé 

Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

 

Mapky:Program Cartes du Ciel.

 

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.

 

Popisek k úvodní fotce: