01.04. 2022

Astrosloupek na duben 2022

duben-uvodni

Hvězdokupa Jesličky čili M 44 je vidět i bez dalekohledu coby „mlhavá hmota na prsou Raka“, jak se vyjádřil ve starověku Ptolemaios. Obsahuje několik stovek různě jasných hvězd, 2 až 3 nejjasnější dobrý zrak za dobrých podmínek může vytušit bez dalekohledu. Jesličky svým stářím i společným pohybem v prostoru vykazují společný původ s hvězdokupou Hyády, které tvoří hlavu Býka (Taurus). Autor: Giuseppe Donatiello from Oria (Brindisi), Italy

 

Války o rakouské dědictví (1740 – 1748), kdy Marie Terezie nebyla pro mnohé okolní vladaře přijatelnou dědičkou, klimaticky probíhaly převážně v období studeného sedmiletého období (1739 – 1745). František Ledecký, který se stal 10. 2. 1742 děkanem píseckým, k témuž roku poznamenal: „Po odtáhnutí rakouského vojska drželi se Francouzové zpočátku tiše, pak se stávali vždy nevázanější a v kruté zimě vyháněli lidi z příbytků, aby se sami hříti mohli. Zmíraloť jich mrazem a nemocemi tolik, že denně 4 i 5 vozů mrtvol z města vyváželi a do jam u kostela nejsv. Trojice je házeli.“

22. 4. nastane ve večerních hodinách maximum činnosti meteorického roje Lyrid. Letošní maximum nebude příliš příznivé. Radiant roje (tj. směr na obloze, ze kterého meteory zdánlivě vyletují) bude pod obzorem nebo jen nízko u obzoru, navíc v druhé polovině noci bude svým světlem rušit Měsíc.

Počátek noci je bohatý na otevřené hvězdokupy ze zimní oblohy. Najdeme je nad západním obzorem. V souhvězdí Vozky (Auriga) je jich hned několik s označeními M 36, M 37, M 38, které jsou dostupné pro malé dalekohledy. V souhvězdí Blíženců (Gemini) je další hvězdokupa s označením M 35. V Lodní zádi (Pupis) je dvojice hvězdokup označených M 46 a M 47. Vynechat bychom neměli ani další dvě jasné hvězdokupy v souhvězdí Persea, které se nějakým způsobem nedostaly do Messierova katalogu a nesou jen označení podle katalogu NGC: NGC 869 a NGC 884, známé také jako "chí a há" Persei. Kuřátka (M 45) v souhvězdí Býka (Taurus) jsou již jen nízko nad obzorem a jejich dobrá pozorovatelnost tuto sezónu skončila. Zato hvězdokupy Jesličky (M 44) a M 67 v Rakovi (Cancer) jsou stále dobře pozorovatelné vysoko nad jihozápadním obzorem.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

duben-00-nPohled nad západní obzor 15. 4. ve 22:00 SELČ.

Nad jižním obzorem uvidíme souhvězdí Lva (Leo). Na nejjasnější hvězdu souhvězdí míří spojnice předních kol Velkého vozu protažená pod Velký vůz. Východně od Lva nejdeme souhvězdí Panny (Virgo). Zde je oblast oblohy, kde se vyskytuje velké množství bližších i vzdálenějších galaxií. Jižně od Lva a Panny nalezneme souhvězdí Hydry, která má hlavu jižně od nevýrazného Raka (Cancer). Souhvězdí Hydry u nás nevystupuje příliš vysoko nad obzor a to je škoda, neboť v něm můžeme nalézt sbírku nejrůznějších celkem jasných objektů. Za příznivých podmínek i bez dalekohledu můžeme zahlédnout pěknou otevřenou hvězdokupu M 48, která svým rozměrem vyžaduje spíše dalekohled s větším zorným polem. Má totiž na obloze velikost téměř dvou měsíčních úplňků. Kulová hvězdokupa s označením M 68 sice vynikne až ve větších přístrojích, ale zobrazí ji již triedr. Jasná planetární mlhovina Duch Jupitera (NGC 3242) coby hvězdičku zobrazí triedr, ale její charakter a barevný odstín ukáže až větší dalekohled. Svou velikostí připomíná disk Jupiterův. Jedna z nejjasnějších a nejhezčích galaxií jižní oblohy je také na území Hydry. Nese označení M 83 a dostala jméno Jižní větrník. Je to spirální galaxie s příčkou. Její spirální ramena v náznaku uvidíme již ve středně velkých dalekohledech. Běžný triedr nám ji ukáže coby mlhavou oválnou skvrnku s jasnějším jádrem.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

duben-01-nPohled nad jižní obzor 15. 4. ve 22:00 SELČ.

Vysoko nad východním obzorem uvidíme Velký vůz (součást Ursa Major). Podle známé školní poučky prodloužením vzdálenosti dvou hvězd zadních kol vozu pět krát nad vůz dosáhneme Polárky, nejjasnější hvězdy Malého vozu (Ursa Minor). Spojnice předních kol míří na najjasnější hvězdu souhvězdí Lva, na Regula. Oblouk voje Velkého vozu míří na nejjasnější hvězdu souhvězdí Pastýře, Arctura, a dále na nejjasnější hvězdu souhvězdí Panny (Virgo), Spicu. Nad severovýchodním obzorem uvidíme souhvězdí Hercula, ještě severněji poblíž obzoru jasnou Vegu v souhvězdí Lyry či Deneba v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

duben-02-nPohled nad východní obzor 15. 4. ve 22:00 SELČ.

Před ranním úsvitem budou tato souhvězdí již vysoko nad východním obzorem a budeme si moci dobře prohlédnout. Mezi tím vyšlo souhvězdí Orla (Aquila) s jasným Altairem, který s Vegou a Denebem tvoří letní orientační trojúhelník. Pomocí něj se můžeme snadněji orientovat na této části hvězdné oblohy. Ukáže nám směr k souhvězdí Herkula, Střelce či ke Kozorohu.

duben-03-n

Pohled nad východní obzor 15. 4. ve 3:00 SELČ.

Na úsvitové obloze nás ráno čekají planety. Nejjasnější z nich, Venuše, nás ráno doprovází již od poloviny ledna. Postupně se k ní přidal Saturn, Mars a Jupiter. Od 24. do 28. dubna se okolo tohoto seskupení planet bude pohybovat postupně se zužující srpek měsíce.

duben-04-n

Pohled nad východní obzor 15. 4. ve 5:30 SELČ.

Měsíc bude v novu 1. 4., v první čtvrti 9. 4., úplňku dosáhne 16. 4., poslední čtvtě23. 4., druhý nov v tomto měsíci nastane 30. 4.

Přelety Mezinárodní kosmické stanice do 3. 4. budou večerní, od 27. 4. ji uvidíme ráno.

Mohlo by vás zajímat:

Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky: Program Cartes du Ciel.

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.