Astrosloupek na červenec 2021
Kulová hvězdokupa M 9 na snímku z HST. V dalekohledu sice naše oči onu barevnou krásu neuvidí, nicméně jasné hvězdy vytvářejí zrnitost hvězdokupy a pohled na ni je i bez barev zajímavý.
Počátek července roku 1250 nebyl pro některé oblasti zrovna šťastným: „Dne 2. července odpoledne spadly veliké kroupy, které způsobily mnoho škod na osení zimním i jarním, na stromech ovocných i jiných a způsobily velikou záhubu dobytka, ptactva rozličného druhu, též mnoho lesní zvěře pobily…“
Po letním slunovratu začínají noci nastávat dříve. Červenec z tohoto hlediska ještě není úplně dobrým, ale jeho závěrem bude světelný stav noční oblohy o poznání lepší. Poblíž západního obzoru v průběhu večerního soumraku uvidíme velmi jasnou Venuši v nedaleké společnosti červeného, ale méně výrazného Marse. Venuše bude Marse na obloze dohánět až jej předběhne. K nejtěsnějšímu přiblížení obou planet dojde 13. 7. odpoledne. Nicméně večer budou obě planety stále ještě blízko sebe a stále je můžeme vidět najednou v zorném poli středních či menších dalekohledů. V jejich blízké společnosti se bude pohybovat úzký srpek Měsíce, který dokrášlí toto zajímavé, ale dočasné, zákoutí večerní oblohy. Jak bude Venuše míjet Marse, najdete zde. Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka:
Pohled nad západní obzor ve 22,00 SELČ 15. 7.
Poblíž jižního obzoru se bude nacházet jasná červená hvězda Antares v souhvězdí Štíra. Východněji od něj najdeme souhvězdí Střelce (Sagitarius) jehož severní část nese lidové pojmenování Čajová konývka. Nad nimi je rozsáhlé, leč méně výrazné souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) a Hada (Serpens). Na hvězdném území Hadonoše se nachází celá řada otevřených i kulových hvězdokup a mlhovin. Zajímavou kulovou hvězdokupou může být M 9, která má mírně eliptický tvar a její světlo je v severní a západní části znatelně zeslabené temnou prachovou mlhovinou. Téměř uprostřed souhvězdí se nachází kulová hvězdokupa M 10, která je viditelná již v malých dalekohledech. Jen 3,5 stupně od ní se nachází další jasná hvězdokupa M 12. Toto je jen malý výčet hvězdokup, které se zde nacházejí. Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.
Pohled nad jižní obzor ve 22,00 SELČ 15. 7.
Mezi východním a jihovýchodním obzorem kolem 22. hodiny uvidíme vycházet planetu Saturn, přibližně o hodinu později Jupitera. Vysoko na východním obzorem uvidíme souhvězdí Labutě (Cygnus) a za dobrých pozorovacích podmínek i nejkrásnější část Mléčné dráhy. Nedaleko nejjasnější hvězdy Labutě, Denebu (alfa), se nachází jedna z ke Slunci blízkých hvězd označená jako 61 Cyg. Jedná se vlastně o dvojhvězdu, kterou rozlišíme již v malém dalekohledu. Jde o oranžové trpaslíky o velikosti a hmotnosti asi dvou třetin slunečních. Patří mezi první hvězdy, u kterých se podařilo určit vzdálenost. Stalo se tak v roce 1838. Dvojice je vzdálená 11,4 světelných let. Navíc jeví rychlý vlastní pohyb, za 350 let se přemístí o velikost měsíčního úplňku, proto se jí také někdy říká „letící hvězda“. Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.
Pohled nad východní obzor ve 22,00 SELČ 15. 7.
Nad ránem vysoko ad východním obzorem zastihneme souhvězdí Andromedy i s její slavnou galaxií, u obzoru uvidíme malinkatý vozíček otevřené hvězdokupy Plejády a souhvězdí Býka (Taurus). Nad jihovýchodem se bude vznášet souhvězdí Pegase. Je to jen malý výčet toho, co nám zde ranní obloha nabízí. Během ranního úsvitu vyjde planeta Merkur jejíž viditelnost koncem měsíce skončí.
Pohled nad východní obzor 15. 7. ve 3.00 SELČ.
Měsíc bude v poslední čtvrti 1. 7., novu dosáhne 10. 7., první čtvrti 17. 7., úplňku 24. 7., poslední čtvrtě 31. 7.
Co by vás mohlo zajímat?
Meteorit s rodokmenem přináší více zpráv. Výzkumy v ASU AV ČR (193): Unikátní uhlíkatý chondrit Flensburg | Sluneční soustava | Články | Astronomický informační server astro.cz
Pokles jasu Betelgeuse je vyřešen. Záhadný pokles jasnosti hvězdy Betelgeuse vysvětlen | Hvězdy | Články | Astronomický informační server astro.cz
Mléčnou dráhu klasifikujeme jako spirální galaxii s příčkou. A za co může temná hmota? Halo z temné hmoty naší Galaxie zpomaluje rotaci její galaktické příčky | Vzdálený vesmír | Články | Astronomický informační server astro.cz
Čína na Marsu se činí. OBRAZEM: Parádní autoportrét vozítka Zhurong – kosmonautix.cz
Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003
Mapky: Program Cartes du Ciel.
S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.