01.07. 2020

Astrosloupek na červenec 2020

úvodní

Stephanův kvintet v souhvězdí Pegase. Pětice galaxií blízko u sebe. Čtyři galaxie rozložené na snímku uhlopříčně jsou skutečně k sobě blízké tři z nich se navzájem gravitačně ovlivňují slapovými silami. Čtvrtá galaxie se tohoto příliš neúčastní. Z tohoto hlediska by se jednalo o Stephanův kvartet. Pátá galaxie, na snímku u dolního levého rohu, je asi pětkrát blíž a tudíž se čtveřicí nemá nic společného. Jen se náhodně promítá do jejich blízkosti. Ostatně snímek z HST to potvrzuje nejen zabarvením (vliv rudého posuvu), ale i množstvím podrobností.

Zdroj: Autor: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team – http://www.hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2009/25/image/x/ (direct link), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38622194

 

Komety bývají spjaté s různými neblahými událostmi: války, mor, sucho či naopak příliš deštivo. V roce 1337 se kometa poněkud opozdila: „A tu hvězdu (kometu spatřenou v červenci) předcházelo horko a sucho, které hubilo na jaře všechny rostliny; vzápětí nastal také nedostatek obilí a vína, a hojnost drahoty na mnohých místech“. Někdy se může i posel špatných zpráv opozdit.

S trochou nadsázky tu mám jednu zajímavost: 4. 7. 2020 ve 14 hodin bude Země nejdále od Slunce. Bude nás dělit 152,1 milionu kilometrů a Slunce se nám bude jevit nejmenší a zároveň oběžná rychlost bude nejmenší v průběhu celého roku.

Na počátku noci máme možnost za velmi dobrých pozorovacích podmínek zahlédnout nad západním obzorem kometu C/2019 U 6 (Lemmon). Počátkem měsíce, kdy začíná její viditelnost na severní polokouli,  by mohla mít jasnost okolo 5. magnitudy, tedy již nad hranicí viditelnosti okem bez dalekohledu. Leč bude poblíž obzoru a Měsíc kolem úplňku. V průběhu července se budou geometrické podmínky viditelnosti zlepšovat, ale zároveň bude její jas slábnout. Vývoj jasnosti je zde a přehledová mapka zde.

Ještě v první polovině měsíce za zlepšujících se podmínek k pozorování se na počátku noci nad západním až severozápadním obzorem bude pohybovat kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Také ona by měla dosáhnout dostatečného jasu, aby byla vidět bez dalekohledu. Podmínky k jejímu pozorování jsou dokonce lepší, než u komety předchozí. Pro zájemce přikládám graf vývoje jasnosti zde a přehledovou mapku zde. Mapky a grafy vývoje jasnosti komet jsou převzaty ze stránky http://www.aerith.net/index.html.

Večerní pohled nad západní obzor nás přivádí zpět k oběma kometám. Kometa Lemon se bude pohybovat mezi Lvem (Leo) a Pannou (Virgo), kometa NEOWISE ve druhé polovině měsíce mezi Lvem a Velkou medvědicí (Ursa major) jejíž součástí je obrazec Velkého vozu. K pozorování je výhodné použít i nějaký malý dalekohled, který posílí naše oči.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka:

00n-7.PNGPohled nad západní obzor ve 23,00 SELČ 15. 7.

Nevysoko nad jihovýchodem až jihem se budou pohybovat planety Jupiter a Saturn, později vyjde i Mars, který je bude následovat s poněkud větším odstupem a vychází později. Jeho hvězdným protipólem je hvězda Antares (alfa v souhvězdí Štíra – Scorpius), jasná červená hvězda. Podobné zbarvení obou těles vedlo k podobnému pojmenování. Římský Mars je řecký Áres, taktéž bůh války. Z toho odvodili název Protimars – Antiáres – Antares. Vysoko nad jihovýchodem zastihneme tři hvězdy letního orientačního trojúhelníku. Všechny jsou označené coby „alfa“ a nachází se v souhvězdí Labutě (Cygnus), Lyry a Orla (Aquila). Prodloužením spojinice alf Labuťě – Lyry za Lyru dosáhneme snadno souhvězdí Herkula. Prodloužením spojnice alf Lyry – Orla za Orla dospějeme do souhvězdí Kozoroha (Capricornus).

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

01n-7.PNG

Pohled nad jižní obzor ve 23,00 SELČ 15. 7.

V těchto chvílích nad východním až severovýchodním obzorem uprostřed léta se nám hlásí hvězdný podzim. K těmto poslům zcela jistě patří souhvězdí Pegase a Andromedy, ale i u nás nezapadající Cassiopeia. Pegas je souhvězdí sice rozsáhlé, ale chudé na jasné objekty. Je jich jen několik a málo jasných. Oč méně jich je, tím jsou zajímavější. Mezi ně určitě patří skupinka galaxií označovaná jako Stephanův kvintet. Nebo jen kvartet? Pětici k sobě na obloze blízkých galaxií objevil roku 1877 Eduard Stephan. Z astrofyzikálního pohledu jde o čtyři galaxie od nás vzdálených okolo 280 milionů světelných let, pátá jen asi 50 milionů. Je mnohem blíž a do blízkosti čtyř se jen náhodně promítá. Čtveřice galaxií je k sobě velmi blízka, takže pozorujeme na nich vzájemné gravitační působení. Snad jednou se slijí do jedné velké eliptické galaxie.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

02n-7.PNGPohled nad východní obzor ve 23,00 SELČ 15. 7.

Nad ránem se Pegas s Andromedou přesunou více nad jih. Také slabší souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) vystoupí již poměrně vysoko a tak si za příznivých podmínek můžeme vyhledat bez dalekohledu nejen jasnou galaxii v Andromedě, ale i slabší v Trojúhelníku. S pásem Mléčné dráhy vnímáme tři galaxie, které tvoří základ Místní skupiny galaxií obsahující dalších asi třicet či čtyřicet dalších malých či satelitních galaxií. Mars bude již výše nad jihovýchodem a Venuše, která před chvílí vyšla, nepřehlédnutelně svítí nad východem v souhvězdí Býka (Taurus). Ve druhé polovině měsíce se nízko nad severovýchodem bude ukazovat Merkur.

03n-7.PNGPohled nad východní obzor 15. 7. ve 4,00 SELČ.

Měsíc bude v úplňku 5. 7., v poslední čtvrti 13. 7., v novu 20. 7., v první čtvrti 27. 7.

Všechna naše zařízení jsou pro veřejnost otevřená, ale s omezením zohledňující současnou situaci. Pokud nás budete chtít navštívit, podívejte se, jaká omezení a doporučení jsou při vstupu do našich budov. Stav se může měnit k lepšímu i horšímu. Proto vás budeme včas informovat na našich stránkách, za jakých podmínek nás můžete navštívit. Děkujeme za pochopení.

 

Co by vás mohlo zajímat?

Planeta Zemi podobná obíhá v obyvatelné zóně.

Akreční či protoplanetární disky v počítačovém modelu. Podařilo se zrychlit výpočet a to je velice důležité.

Neptunův měsíc Triton bude snad méně tajemný.

 

 

Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky: Program Cartes du Ciel.

 

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.