28.02. 2021

Astrosloupek na březen 2021

 

 

 

vodnˇ n hled

Vozítko Perseverance zavěšené pod raketovým jeřábem, který umožnil jeho měkké dosednutí na marťanský povrch. Snímek vznikl z kamery jeřábu jen několik sekund před přistáním. KreditNASAJPLMars 2020

Slánský kronikář Václav Kněžoveský pro budoucí generace zaznamenal: „Létha Pánie 1591 ten všecken rok z vůle všemohoucího pána Boha byl pohodlněj bez velikých hřímání a bouřek, k tomu velice ourodnej na všelijaké věci jak obilí, vaření, ovotci, chmelu i jiného všeho kromie vína. Ty nedozrály, a veliká újma na nich byla, a hned dobře kyselá byla. Co pak na zimu zase silo na letho budoucí 1592, to s požehnáním pána Boha pieknie urostlo.“ No, uvidíme, co se kromě koronaviru urodí letos.

Opět nás čeká změna času. Ze soboty na neděli (z 27. 3. na 28. 3.) přejdeme ze středoevropského času na čas letní. Ve 2 hodiny SEČ si posuneme hodinky o hodinu vpřed, tedy na 3 hodiny SELČ.

Tradičně v březnu nastává jarní rovnodennost. Letos připadne na 20. 3., kdy v 10h 38m SEČ Slunce vstoupí do znamení Berana.

Kolem 20té hodiny SEČ bude již tmavá noční obloha. A pokud bude jasno, rozhlédněme se po ní. Začneme nad západním obzorem, to proto, že zde hvězdy a jiné nebeské objekty zapadají. Vysoko nad tímto obzorem uvidíme jasnou červenavou tečku planety Mars, svítí v souhvězdí Býka (Taurus). V tomto souhvězdí uvidíme sedmici hvězd shluklých do docela malého vozíčku. Jedná se o pěknou otevřenou hvězdokupu Plejády. Ostatně, jsou nedaleko Marsu, 19. března se k nim přidá přibývající Měsíc a vytvoří s dalšími jasnými hvězdami pěkné seskupení jasných těles hvězdné oblohy. Všechny tři sondy zdárně přilétly k Marsu, dvě jsou na oběžné dráze, třetí je v kráteru Jezero, kde začala výzkum. Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

00 nPohled nad západní obzor ve 20,00 SEČ 15. 3.

Mezi jihozápadem až jihem uvidíme typické zimní souhvězdí Orion, Velkého psa (Canis Mayor) nebo Blíženců (Gemini). Ale mezi jihem až východem budou vidět poslové jarní oblohy, ať to už bude Lev, Hydra nebo nenápadný Rak (Cancer). Hvězdokupa Jesličky ležící v Rakovi je viditelná již pouhýma očima. Předpokládá se, že vznikla z téhož mračna jako Hyády, které tvoří hlavu Býka. Obě hvězdokupy dělí v prostoru vzdálenost asi 500 světelných let. Poblíž hranice Raka s Hydrou je již pro menší dalekohledy připravená k pozorování spirální galaxie NGC 2775. Je nejjasnější členkou malé skupiny galaxií vzdálené asi 60 milionů světelných let. Vyznačuje se vysokým počtem supernov. Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

01 nPohled nad jižní obzor ve 20,00 SEČ 15. 3.

Nad severovýchodním obzorem uvidíme sedmici hvězd Velkého vozu, který je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Velký vůz je dobrým ukazatelem směrů k dalším souhvězdím. Spojnice zadních kol prodloužená nad vůz míří na Polárku a tím i k souhvězdí Malého medvěda (Ursa Minor), chcete-li k Malému vozu. Oblouk oje míří na Arctura, nejjasnější hvězdě Pastevce (Bootes) a dále ke Spice, nejjasnější hvězdě Panny (Virgo). Spojnice předních kol protažená pod vůz nás dovede k Regulu, nejjasnější hvězdě souhvězdí Lva (Leo). Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

02 nPohled nad východní obzor ve 20,00 SEČ 15. 3.

Východní obzor nad ránem už bude obsazen letními souhvězdími. Nejjasnější hvězdy této části oblohy tvoří pěkný velký trojúhelník, kterému se říká Letní orientační. Protahováním jeho stran se snadno dostaneme k dalším souhvězdím. Na rozednívající se obloze, poblíž jihovýchodního obzoru vyšly dvě planety: Jupiter a Saturn. Pohybují se v souhvězdí Kozoroha (Capricornus). Jejich viditelnost se bude zvolna přesouvat do nočních hodin a v létě budou viditelné po celou noc.

03 nPohled nad východní obzor 15. 3. v 5,30 SEČ.

Měsíc bude v poslední čtvrti 6. 3., v novu 13. 3., první čtvrtě dosáhne 21. 3., úplňku 28. 3.

Všechna naše zařízení jsou pro veřejnost zavřená. Protože situace se stále mění, sledujte, prosím, nejen vývoj pandemie a její důsledky, ale i naše stránky, zda nenastala nějaká změna.


Co by vás mohlo zajímat:

Kráter Jezero a sonda Perseverance: Co nás čeká v kráteru Jezero – kosmonautix.cz

Černé díry kam se podíváš: Astronomové objevili velkou skupinu hvězdných černých děr | Vzdálený vesmír | Články | Astronomický informační server astro.cz

 

Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky: Program Cartes du Ciel.

 

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.