26.06. 2019

Astrosloupek na červenec 2019

 

 

Cr399  

Johannes Kepler si v roce 1592 poznamenal: 20. až 22. července: bylo množství dešťů a krupobití. - 23. července: bylo velmi oblačno. – 24. července: byla mlha po celý den. – 25. až 28. července: bylo zamračeno a potom teplo. Jaké bude počasí letos nevíme, ale co se bude dít na noční obloze, to vám prozradit můžeme. 

V červenci Země dosahuje největší vzdálenosti od Slunce. Letos tento bod překoná o půlnoci ze 4. na 5. 7. Mezi námi a Sluncem bude 152,1 milionu kilometrů.

Nad západním až severozápadním obzorem můžeme vyhledat sedm hvězd Velkého vozu (je součástí souhvězdí Velké medvědice – Ursa Major). Oblouk oje vozu míří na jasného Arctura, nejjasnější hvězdu v souhvězdí Pastýře (Bootes) a Spiku, nejjasnější hvězdu v souhvězdí Panny (Virgo). Johann Bayer, německý astronom a právník, v roce 1603 vydal atlas oblohy s názvem Uranometria kde označil hvězdy v souhvězdí řeckými písmeny. Nejjasnější přiřadil alfu, beta byla určená druhé nejjasnější, gamma třetí atd. Toto značení se používá dodnes a tak i na naší mapce mají tyto dvě hvězdy označení nikoli jmenné, ale Bayerovo.

U východního Pastevcova ramene je půloblouček hvězd souhvězdí Severní koruny (Corona Borealis). Pod ní uvidíme pět slabších hvězd poskládaných do X. To je hlava nebeského Hada (Serpens Caput). Další průběh souhvězdí nás zavede až nad jih.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka: 

00

Pohled nad západní obzor ve 23.00 SELČ 15. 7.

Nad jižním obzorem kromě Hada s Hadonošem (Serpens, Ophiuchus) uvidíme především Jupitera, který, kromě Měsíce, bude nejjasnějším tělesem. Východně od něj se pohybuje méně jasný Saturn. Jihozápadně od Jupitera spatříme jasnou načervenalou hvězdu Antares, nejjasnější v souhvězdí Štíra (Scorpius). V polovině měsíce se k této společnosti jasných těles přidá Měsíc. Žel, bude kolem úplňku, bude dosti přezařovat okolní jasné i méně jasné hvězdy. 16. 7. bude část noci, i když Měsíc dosáhne úplňku, vyjímečná, protože nastane částečné zatmění Měsíce a tudíž jeho jas bude mnohem menší a společnost okolních hvězd a planet půvabnější.

Vysoko nad jihem se vznáší Herkules s Lyrou, ve středních výškách nad jihovýchodem uvidíme souhvězdí Orla (Aquila). Nejjasnější hvězda Lyry je Vega, Orla Altair. K této dvojici hvězd přiřaďme hvězdu Deneb, nejjasnější hvězda souhvězdí Labutě (Cygnus). Tím se dopravujeme vysoko nad východní obzor.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

01

Pohled nad jižní obzor ve 23.00 SELČ 16. 7.

Souhvězdí Labutě leží v proudu Mléčné dráhy, snad v její nejkrásnější partii. Za dobrých podmínek si povšimneme nejen zářivých částí, ale i temných partií tvořených tmavými mlhovinami ležících mezi námi a vzdálenějšími partiemi Mléčné dráhy. V malých dalekohledech, třeba turistických, vyniknou některé její části. Nelze jednoznačně doporučit nějakou oblast, spíše vzít do ruky dalekohled a jen tak bloudit po Mléčná dráze, to lze. Nad východním až severovýchodním obzorem uvidíme vycházet souhvězdí Pegase a Andromedy.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

02

Pohled nad východní obzor ve 23.00 SELČ 15. 7.

Krátká letní noc uplyne rychle. Pegas s Andromedou se přesunou nad jih, vyjde souhvězdí Skopce (Aries), Býka (Taurus), Velryby (Cetus) či Ryb (Pisces). I v této části oblohy je se na co dívat malým dalekohledem. Snadno vyhledáme galaxii v Andromedě, za dobrých podmínek spatříme i galaxii v Trojúhelníku (Triangulum) nebo se potěšíme pohledem na otevřenou hvězdokupu Kuřátka v Býku.

 

Pohled nad východní obzor 15. 7. ve 4.00 SELČ.

Měsíc bude v novu 2. 7., v první čtvrti 9. 7., úplňku dosáhne 16. 7., poslední čtvrti 25. 7.

Částečné zatmění Měsíce nastane 16. 7. Kromě počáteční nenápadné fáze uvidíme celý zbytek průběhu zatmění. Jednotlivé časové okamžiky zobrazuje následující tabulka (převzato z Hvězdářské ročenky):

průběh zatmění

datum

SELČ

poziční úhel

h min

°

Vstup Měsíce do polostínu

16. 7.

20  43,9

62

Začátek částečného zatmění

16. 7.

22  1,8

46

Střed zatmění

16. 7.

23  30,8

-

Konec částečného zatmění

17. 7.

00  59,7

306

Výstup Měsíce z polostínu

17. 7.

2  17,6

290

 

Měsíc v Teplicích vyjde několik málo minut po 21. hodině.

Teplická hvězdárna bude přes prázdniny mimořádně otevřená nejen na zatmění Měsíce, ale i v jiné dny. Připraveno je však více. Podívejte se na náš program

Můžete také navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli a také rozšířeně.

Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude pro veřejnost otevřena každou sobotu a neděli.

 

Co by vás mohlo zajímat:

Čeští astronomové objevili opravdu nezvyklé vlastnosti u těsné dvojhvězdy

HST stále něco objevuje, tentokrát na Jupirově měsíci Europě

 

Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky: Program Cartes du Ciel.

Popisek k úvodní fotce: Asterismus Ramínko na šaty je dobře viditelný právě v malých dalekohledech. Leží v souhvězdí Lišky (Vulpecula). Pokud dalekohled namíříme na Altaira (alfa Aquily) a pomalým pohybem budeme směřovat k Veze (alfa Lyry), poté asi v jedné třetině narazíme právě na Ramínko.

Foto: Petr Novák, převzato z Wikipedie.

 

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.