Astrosloupek na červen 2019
Červnem začíná astronomické léto. Letos nastane 21. 6., kdy v 17h 54m LSEČ projde střed slunečního kotouče nejsevernějším bodem ekliptiky. Rok 1471 byl rokem příznivým a v červnu se zemědělci radovali: „Bylo veliké teplo a sucho, že 6. dne měsíce března viola vykvetla Na sv. Jana Křtitele (24. VI.) prodávali v Hlohově ve Slezku jablka a hrušky nové, před sv. Petrem a Pavlem (29. VI.) bylo po žněch, v polovině měsíce prosince ještě na lukách kvítí spatříno.“
Zvečera poblíž severozápadního obzoru, za ještě jasnějšího soumraku, uvidíme dvě planety. Na jasu již zesláblý Mars a nedaleko něj se bude pohybovat jasnější Merkur. Obě planety se v polovině měsíce k sobě značně přiblíží. Ke konjunkci dojde 18. 6. Budou tak blízko u sebe, že i ve větších dalekohledech je uvidíme společně. Pokud budeme mít po ruce třeba jen turistický dalekohled, budeme ve větší výhodě a snáze obě planety spatříme než bez něj.
Situaci nad severozápadním obzorem přibližuje mapka:
Pohled nad západní obzor ve 22.30 SELČ 15. 6.
Nad západním až jihozápadním obzorem uvidíme Lva (Leo) a Pannu (Virgo) a nad nimi slabé souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices). Do Vlasů Bereniky zasahuje severní část kupy galaxií v Panně vzdálené okolo 60 milionů světelných let. Avšak nachází se zde také jedna z největších galaktických kup čítající nejméně 1 000 galaxií převážně eliptických, spirálních je zde poskrovnu, vzdálených 230 až 300 milionů světelných let. V důsledku rozpínání vesmíru se vzájemně vzdalujeme rychlostí okolo 6 700 km/sec. Do souhvězdí míří severní část kolmice vedená na rovinu naší galaxie, zde leží severní galaktický pól.
Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka:
Pohled nad západní obzor ve 23.00 SELČ 15. 6.
Poblíž jižního obzoru je v těchto chvílích vidět jasný červený Antares, nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra (Scorpius). Nedaleko něj se pohybuje planeta Jupiter, která je jasným objektem. Výše zahlédneme Hadonoše (Ophiuchus), Herkula či Severní korunu (Corona Borealis). U jihovýchodního obzoru vyšel Saturn.
Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor:
Pohled nad jižní obzor ve 23.00 SELČ 16. 5.
Nad východním obzorem uvidíme souhvězdí Labutě (Cygnus), Lyry a Orla (Aquila). Nejvýraznějším z nich je Labuť obsahující více jasných hvězd uspořádaných do trojramenného kříže. Mezi nimi jasností dominuje hvězda Deneb (označenou alfou). Avšak nejjasnější v této části oblohy je bezesporu Vega v souhvězdí Lyry. Za bezměsíčných nocí a mimo rušivá světla sídlišť si můžeme vychutnat krásu Mléčné dráhy. A to nejen její zářivé části, ale i tmavé oblasti, nesvítící mlhoviny ležící mezi námi a vzdálenějším svítícím pozadím hvězd a mlhovin. Protože Slunce v těchto slunovratových letních dnech nezapadá pod obzor dostatečně hluboko, stále je na obloze jeho matný soumrakový přísvit, budeme si muset na opravdovou krásu Mléčné dráhy počkat až do druhé poloviny července, kdy se temnota noci prohloubí dostatečně na to, abychom měli lepší podmínky ke sledování takto delikátních objektů.
Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka:
Pohled nad východní obzor ve 23.00 SELČ 15. 6.
Nad ránem nad tímto obzorem bude dominovat souhvězdí Andromedy a Pegase. Tato souhvězdí jsou typická pro podzimní večerní oblohu. Během noci vyjdou bez dalekohledu neviditelné planety Neptun a Uran. U severovýchodního obzoru můžeme zahlédnout otevřenou hvězdokupu Kuřátka v souhvězdí Býka. Ale to již ranní rozbřesk bude v dosti pokročilém stavu a zabrání nám ve sledování slabších objektů.
Pohled nad východní obzor 15. 6. ve 3,30 SELČ.
Měsíc bude v novu 3. 6., v první čtvrti 10. 6., v úplňku 17. 6., poslední čtvrť nastane 25. 6.
Teplická hvězdárna bude otevřená v běžné otvírací hodiny. Připraveno je však více. Podívejte se na náš program.
Můžete také navštívit teplické planetárium, které je pro veřejnost otevřené každou středu a neděli v 19,00. Každou neděli ve 14,00 k nám můžete přijít se svými dětmi či vnoučaty na astronomickou pohádku, která nás doprovodí až mezi hvězdy.
Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude pro veřejnost otevřena každou sobotu a neděli.
Co by vás dále mohlo zajímat?
Historie Mléčné dráhy je bohatší, než by se na první pohled zdálo
Dosáhneme v relativně krátkém čase nejbližší hvězdy?
Úvodní citace: Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003
Mapky: Program Cartes du Ciel.
S přáním jasného nebe se za tým pracovníků SHaP loučí Otta Šándor.
Popisek k úvodní fotce:
Mozaikový snímek centrální části kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Jde o kombinaci snímků pořízených ve viditelném světle (modré zbarvení) a infračerveném krátkovlném i dlouhovlnném (zelené a červené). Velké množství, snad několik tisíců, malých galaxií nejsou vzdáleným pozadím kupy, ale jsou trpasličími členkami této kupy, ve které dominují dvě velké eliptické galaxie.
Autor: NASA / JPL-Caltech / L. Jenkins (GSFC)
Zdroj: http://www.spitzer.caltech.edu/images/1803-ssc2007-10a1-Dwarf-Galaxies-in-the-Coma-Cluster