Café Nobel v Teplicích
Café Nobel je cyklus neformálních setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Severočeská hvězdárna a planetárium spolupracují na tomto cyklu s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Každý měsíc se tak můžete setkat v Teplicích a v Ústí nad Labem se zajímavými osobnostmi ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat poznat je samotné i jejich práci.

Celý text ...

Celý text ...
70 let po prvních objevech v Anglii došlo začátkem 90. let i u nás ke zrušení přísných zákonů na ochranu státního tajemství, a tím i k otevření přístupu do vzdušného prostoru. Několik archeologů v Čechách a na Moravě se této možnosti chopilo a zahájilo víceméně systematický letecko-archeologický průzkum krajiny prostřednictvím pozorování zemského povrchu z nízko letícího sportovního letadla, detekcí pod povrchem ukrytých objektů pravěkého, středověkého a novověkého stáří a jejich následnou fotografickou a filmovou dokumentaci. Jedním z těchto průkopníků byl prof. PhDr. Martin Gojda, CSc., DSc. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, který bude ve čtvrtek 15. prosince hostem na teplické hvězdárně..
Celý text ...
Už je to padesát roků, co se Pozemšťané naposledy procházeli po povrchu Měsíce. Nyní se chystá jejich návrat. Do budoucnosti létání do vesmíru můžete v úterý 15. listopadu na teplické hvězdárně nahlédnout prostřednictvím přednášky Milana Halouska z České astronomické společnosti.
Celý text ...
Café Nobel: Smysly v říši zvířat
Svět vnímáme prostřednictvím smyslů. Zvířecí smysly se ale od těch našich často dramaticky liší – živočichové proto mohou vnímat svět úplně jinak než my. Ve čtvrtek 20. ledna 2022 od 18:00 o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat odborník na biotechnologie a popularizátor vědy prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, který zároveň přednáší biotechnologii na několika našich univerzitách.
Celý text ...
Café Nobel: Historie kousání
Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt – ve čtvrtek 14. října 2021 od 18:00 na teplické hvězdárně.
Celý text ...
Od objevu první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu uběhlo přes čtvrt století. Dnes známe přes čtyři tisíce vzdálených světů. Otázka je, jak tyto světy vypadají – mají modré nebe jako naše Země, může na nich existovat život? A jak lze tyto světy zkoumat? Všechny tyto otázky otevře ve čtvrtek 15. července během své přednášky na teplické hvězdárně astronom a astrofyzik RNDr. Petr Kabáth, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Také prozradí, jak se do honby za exoplanetami zapojují čeští astronomové.
Celý text ...

O rostlině ozdobnici jste možná ještě neslyšeli, určitě jste ji už ale někdy viděli a dost možná ji máte i na své zahradě. Umí toho ale mnohem víc než jen zdobit. O tom, proč ji začali pěstovat zemědělci na poli, proč se jejímu výzkumu věnují vědci na celém světě i jak takový výzkum vlastně probíhá, bude ve čtvrtek 17. června na teplické hvězdárně vyprávět výzkumnice Ing. Diana Nebeská z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Celý text ...
Do prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět více než dvacetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů z celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. Jeho snímky zachycují nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy pořízené po celém světě, některé vznikly i v Česku a na Slovensku. Co je na oceněných fotografiích k vidění? A čím zaujaly editory výběru Astronomického snímku dne NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella?
Po delší pauze zveme na „přátelské setkání s vědou“ Café Nobel! Uskuteční se v úterý 25. května od 18 hodin v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích.
S přednáškou bude spojena vernisáž výstavy fotografií Petra Horálka.
Celý text ...
Café Nobel: Oživlé sopky České republiky
Přestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. z České geologické služby.
Ve čtvrtek 18. února od 18 hodin o ní bude přednášet v přímém přenosu online z přednáškového sálu hvězdárny v Teplicích.
Celý text ...

Celý text ...
Tunguská záhada v novém světle

Celý text ...
Gateway: Nástupce ISS u Měsíce
Mezinárodní vesmírná stanice nám výrazně rozšířila obzory, ale nebude tu věčně. Mezinárodní partneři se proto již začínají zamýšlet nad jejím nástupcem, vesmírnou stanicí Gateway, která by měla vyrůst v blízkosti Měsíce. Tato stanice by nám měla pomoci připravit se na let k Marsu. Ve čtvrtek 20. srpna o tom bude na teplické hvězdárně vyprávět odborník na kosmonautiku Dušan Majer, mj. šéfredaktor úspěšného webu Kosmonautix.cz.
Přednáška Dušana Majera začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.
Celý text ...
Soumrak a svítání Afriky
Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna 2020 na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.
PŘEDNÁŠKA BYLA Z DŮVODU PRACOVNÍHO ZANEPRÁZDNĚNÍ PŘEDNÁŠEJÍCÍHO PŘELOŽENA NA NEURČITO!
Celý text ...
Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Celý text ...
Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Celý text ...
Voda – nej(ne)obyčejnější kapalina

Celý text ...

Celý text ...
Pro les nevidíme stromy

Celý text ...
Černobyl – seriál, skutečnost a současnost

Celý text ...

Celý text ...

Celý text ...
Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Celý text ...
Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Celý text ...

Celý text ...

Celý text ...
Historie navigace podle hvězd

Celý text ...
Po stopách nekonečna

Celý text ...

Celý text ...
Nobelova cena za nové bílkoviny

Celý text ...
Jak rostliny zabydlely souš?

Celý text ...
Špicberky 1968 - 2018

Celý text ...
Od katodových paprsků do nitra atomu

Celý text ...
Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?
Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek.
Celý text ...
SpaceX - historie,součastnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích! REZERVACE MÍSTA NUTNÁ, pište na hap@hapteplice.cz.
Celý text ...
Grónsko, země bílá i zelená
Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.
Celý text ...
Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Celý text ...
Zvuky vesmíru

Celý text ...
V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.
Celý text ...
Bobky z pravěku

Celý text ...
Pestrý vesmír exoplanet

Celý text ...
Kvantové Café Nobel s prof. Petrem Kulhánkem

Celý text ...
Hoaxy a konspirační teorie

Celý text ...

Celý text ...

Celý text ...

Celý text ...
Jak se zvířata orientují?

Celý text ...
Čeští jeskyňáři v srpnovém Café Nobel

Celý text ...
Pilotované lety za nízkou oběžnou dráhu

Celý text ...
Květnové Café Nobel bude o asteroidech

Celý text ...
Lovy skvostů temné oblohy
Celý text ...
Kosmické vakuum: plyn, který neteče
Ve sci-fi se vakuum často chová podle rozmaru autora. Jaké je ale „nic“ ve skutečnosti a co provádí s věcmi? Odpovědi dodá malý výlet do světa poněkud osamělých molekul, který povede fyzik Mgr. Jaroslav Kousal, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty UK a ČVUT v Praze – ve čtvrtek 30. března 2017 v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně.
Celý text ...
O věcech neobyčejně obyčejných

Celý text ...

Celý text ...
Celý text ...
Máme dost tmy?

Celý text ...
O největší antilopě světa v Café Nobel
Celý text ...
Češi z Antarktidy na teplické hvězdárně

Celý text ...
Orangutani na teplické hvězdárně
Výzkum a ochrana vzácných lidoopů – orangutanů v horském pralese na severu Sumatry bude hlavním tématem vyprávění primatologa Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., výzkumného pracovníka České zemědělské univerzity v Praze a také ZOO Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. července zavítá na teplickou hvězdárnu.
Celý text ...
O radioaktivitě kolem nás v Café Nobel

Celý text ...

Celý text ...

Celý text ...
Café Nobel: Island objektivy přírodovědců

Celý text ...
Pluto a Ceres v Café Nobel: Neznámí?

Celý text ...
Byl velký třesk?

Celý text ...
Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes?
Celý text ...
V současnosti u nás žije 89 druhů savců – o 27 více, než před sto lety. Stalo se naše území cílem invaze? Přehlédli vědci některé druhy nebo je jen nedokázali rozeznat? Každá z těchto okolností měla svůj podíl, vysvětlí zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z pražského Národního muzea 15. října na dalším Café Nobel na teplické hvězdárně.
Celý text ...
Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. S rozvojem vesmírných letů jsme zjistili, že sopečná činnost hrála významnou roli také při formování dalších planet, měsíců a některých velkých asteroidů. V rámci Café Nobel o tom bude 17. září na teplické hvězdárně hovořit planetolog Mgr. Petr Brož, vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celý text ...
Mají nosorožci šanci?

Celý text ...