Archiv aktualit za rok 2016

dronPetr Jan Juračka nedávno filmoval se svým dronem v Himálaji, ve výšce 6 334 metrů m n. m., a vytvořil tak nový světový rekord. Ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin bude o fotografování a natáčení přírodovědných dokumentů povídat v rámci Café Nobel na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích. 
Celý text ...
02Lidová moudrost praví, že prosinec rok končí, ale zimu začíná. Astronomicky začíná zima vstupem Slunce do znamení Kozoroha. Severní pól planety je nejvíce odtočen od Slunce. Tento den známe pod pojmem zimní slunovrat. Letos tento den a okamžik nastane 21. 12. v 11 hodin 43 minut SEČ.
Celý text ...

Sedm vědců, šlechtitelů a dokumentaristů se vydalo na výpravu za divokými bramborami a původními odrůdami do Jižní Ameriky, aby tam pátralo po nových možnostech ochrany brambor před různými nemocemi, především obecnou strupovitostí. O své americké cestě přijede v úterý 15. listopadu na teplickou hvězdárnu vyprávět RNDr. Markéta Marečková, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni.
Celý text ...
01Listopad je nejzamračenějším měsícem, po prosinci nejmlhavějším a je také měsícem s nejvyšší četností vichřic. A co dalšího nabídne listopadová obloha? 
Celý text ...
14.10. 2016

Máme dost tmy?

24_873Světelné znečištění je celosvětový ekologický problém. Škodí nám přemíra nočního světla – a pokud ano, tak jak? Uvidí generace po nás ještě vůbec na obloze nějaké hvězdy? A dá se s tím něco dělat? O světelném znečištění bude přednášet Pavel Suchan, předseda Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti a pracovník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích, ve čtvrtek 20. října.
Celý text ...

01V říjnu si pravidelně  měníme čas. Přecházíme z letního středoevropského času na čas středoevropský. Děje se tak poslední říjnovou neděli, která letos vychází na 30. 10. Abychom vyhověli úmluvě, posuneme si v noci ze soboty na neděli hodinky ze třetí hodiny na druhou.



Celý text ...

env2016Teplická hvězdárna se letos již podvanácté připojí k Evropské noc vědců, noci, která veřejnosti přibližuje práci všech evropských badatelů a výzkumníků! Přijďte se proto i vy 30. září mezi 16:00 a 24.00 podívat na Písečný vrch a seznamte se s lidmi, kteří pro vás objevují vesmír. Na tuto akci je vstup zdarma!


Celý text ...

Lunar-eclipse-09-11-2003-croppedV pátek 16. 9. 2016 budeme v případě příznivého počasí svědky polostínového zatmění Měsíce. Nejedná se o tak výrazný úkaz jako zatmění úplné, Měsíc bude při polostínovém zatmění na jednom okraji pouze mírně ztmavený. Teplická hvězdárna na Písečném vrchu bude mimořádně otevřena pro veřejnost v pátek 16. 9. 2016 v době od 20:00 do 21:00 a dále pak dle normální pozorovací doby, kdy budeme moci pozorovat ono letošní polostínové zatmění Měsíce.


Celý text ...

Antilopa Derbyho, největší antilopa světa, obývá travnaté a lesnaté savany, ale i horské oblasti (až do výšky 4500 m) Senegalu, Súdáu a Středoafrické republiky. Tahle úžasná antilopa patří mezi kriticky ohrožené druhy, na světě jich zbývá pouze 100 - 200 kusů. Na záchraně tohoto zvířete se aktivně podílí i Češi, naši zářijoví hosté v Café Nobel; zooložka a ekoložka Pavla Jůnková Vymyslická a její manžel, fotograf, zoolog, ekolog a publicista Tomáš Jůnek.
Celý text ...
astrosloup1Září je pro nás symbolem počátku astronomického podzimu a podzimní rovnodennosti. Letos proběhne 22. 9. v 16h 20m LSEČ vstupem Slunce do znamení Vah.
Celý text ...
2016QA2-20sec-003V noci ze soboty 27. na neděli 28. srpna 2016 proletěl těsně kolem Země asteroid 2016 QA2. Největší přiblížení nastalo 28. 8. 2016 v 1h 25m světového času (3h 25m SELČ), kdy se přiblížil k Zemi na 84 000 km, což je asi 0,22 vzdálenost Měsíce. Asteroid 2016 QA2 byl objeven na observatoři SONEAR, Oliveira, Brazílie. Objekt o velikosti odhadované na 16 až 54 metrů (asi dvakrát větší než Čeljabinský meteorit) jsme nasnímali také naším 43cm dalekohledem a CCD kamerou. Planetka je díky velmi rychlému pohybu po obloze zobrazena již po pár sekundách jako dlouhá úsečka, neboť se pohybovala úhlovou rychlostí téměř půl stupně za minutu a během noci přeletěla přes celou oblohu. Podrobnější popis u jednotlivých snímků. Foto: Z. Moravec.
Celý text ...
Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek na Café Nobel nazvaném Češi v Antarktidě, které se uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu v úterý 16.8.2016 od 18.00.
Celý text ...
astrosloup1Léto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny už máme nejdelší dny za sebou. Po začátku léta dne 21. června, tedy v období kolem letního slunovratu následuje po sobě 10 stejně dlouhých dnů. Poté však, během července, začne Slunce na obloze v poledne pomalu klesat a dny se začnou zkracovat o jednu až dvě minuty denně.
Celý text ...
gwCo jsou gravitační vlny? Jak se šíří? Máme pro ně důkazy a co dělají se Zemí? Vše o objevu gravitačních vln a možná i víc vám poví Mgr. Tomáš Ledvinka, Ph.D. z Ústavu teoretické fyziky MFF UK v červnovém Café Nobel.
Celý text ...
sluncePřichází jedno z nejpříjemnějších období roku; léto. Dlouhé dny a krátké noci sice astronomům úplně nepřejí, ale i tak je celá řada zajímavých úkazů, které je třeba v červnu připomenout.
Celý text ...
Radioaktivní prvky jsou všude, kam se podíváme. Ionizující záření, které z nich vychází, bychom neměli podceňovat. Naštěstí máme odborníky, kteří se starají, aby dopad tohoto záření na naše zdraví byl co nejmenší. Ve čtvrtek 19. května o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat dozimetrička RNDr. Lenka Thinová, Ph.D. z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Přiveze s sebou i přístroje, kterými se radioaktivita měří.


Celý text ...

merkur

Přechody vnitřních planet přes Slunce patří co do četnosti spíše k úkazům vzácnějším, zejména to platí o přechodech Venuše přes Slunce. Během 21. století proběhlo, nebo proběhne 14 přechodů Merkuru a pouze 2 přechody Venuše přes Slunce. To, že takový přechod může nastat pouze u vnitřních planet, tedy planet, které se pohybují uvnitř dráhy Země kolem Slunce, asi není třeba příliš zdůrazňovat.

 

Hvězdárna v Teplicích i hvězdárna v Mostě budou mimořádně otevřeny v pondělí 9. 5. 2016 od 12:30 do 20:30!


Celý text ...
Měsíc květen astronomickému pozorování moc nepřeje, protože tmy velmi rychle ubývá, noci se rychle krátí. Je to tím, že květen předchází červnu, kdy bude 21. 6. 2016 v 0:34 hodin letní slunovrat a tím i nejdelší den v roce. Proto jsme rádi, že se během května odehraje mimořádný úkaz na denní obloze, kdy naopak Slunce nebude na obtíž, ale bude hrát hlavní roli.
Celý text ...
24_842Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.
Celý text ...
astrosloupek 2V neděli 27. března se vrátil letní čas. Pro nás astronomy to znamená, že tma bude přicházet později a podmínky pro pozorování se nám tím poněkud zhorší.
Celý text ...
24_836Máme pocit, že jsme v kosmu sami a zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, snad i vyspělejší civilizace ve vzdáleném vesmíru. Posíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Není to ale pošetilé a možná i trochu nebezpečné počínání? Zamyslet se nad tím můžete spolu s fyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr., Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na teplické hvězdárně, ve čtvrtek 17. března od 18.00.
Celý text ...
astrosl

Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná nejkrásnější roční období – jaro. Letos k tomu dojde přesně v neděli 20. března v 5:30 hodin SEČ.


Celý text ...
012Výměna kopule hvězdárny není záležitostí, která je k vidění každý den. Teplická hvězdárna na Písečném vrchu se se starou kopulí loučila po padesáti letech. Podívejte se, jak výměna probíhala. Proces zdokumentoval Petr Kuranda.
Celý text ...

titanMálokterá vědecká otázka budí tolik emocí, jako právě úvaha o možnosti existence života ve vesmíru. Existuje život mimo planetu Zemi? A pokud ano, tak v jaké formě? A mimochodem, co je to vlastně život? Místo jasných odpovědí nás možná čekají jen další otázky. Blíží se nejzajímavější přednáška a nejváženější host sezóny - astrofyzik a astronom RNDr. Jiří Grygar, CSc..

 


Celý text ...
astrosloupek 02Mrazivé a zároveň bezměsíčné večery v prvním a posledním týdnu února 2016 nabízí pohled na velmi bohatá zimní souhvězdí. Kombinace mrazu a jasné oblohy je pro astronomická pozorování přímo ideální, neboť vzduch je při takovémto počasí klidný a obraz v dalekohledu mimořádně ostrý. Večerní obloze dominuje souhvězdí Orion, které nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí zda bude něco vidět.
Celý text ...
Americké Sondy Dawn a New Horizons představují historický milník v historii průzkumu malých těles naší sluneční soustavy. Co zajímavého zjistily a nakolik se jejich zjištění shodují s našimi dosavadními představami? V čem jsou si trpasličí planety Pluto a Ceres podobné a v čem se naopak liší? A hlavně – víme proč? Aktuální informace přiveze 21. ledna na teplickou hvězdárnu kolega astronom Mgr. Jakub Rozehnal ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.


Celý text ...

Merkur a SlunceTak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období, od 22. prosince 2015. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2016 připraví?


Celý text ...