Archiv aktualit za rok 2015
31.12. 2015
17.12. 2015Byl velký třesk?
"V poslední době se v bulvárních i jiných médiích objevovaly palcové titulky: Velký třesk neexistoval! Vědci se mýlili a Vesmír nevznikl z Velkého třesku! Variant se vyrojilo velké množství. Mediální masáž byla natolik silná, že i racionálně uvažující jedinci občas zapochybovali. Není nakonec tedy vše jinak?" Nastiňuje problém, o němž přijede přednášet na teplickou hvězdárnu 17.12., profesor Petr Kulhánek.
Celý text ...
01.12. 2015Astrosloupek pro prosinec 2015
Přestože v tomto období budeme Slunci nejblíže, a to dokonce o 5 miliónů kilometrů, na Zemi bude nejchladněji a přivítáme zimu. Nastane v úterý 22. prosince v 5:47, kdy Slunce vstoupí do znamení souhvězdí Kozoroha. A co dalšího se bude dít na prosincové obloze?
Celý text ...
Upozorňujeme návštěvníky teplické hvězdárny, že od 8. října 2015 do odvolání neprobíhají denní pozorování (pozorování Slunce) v severozápadní kopuli hvězdárny z důvodu probíhající rekonstrukce - výměny severozápadní kopule. Návštěvníkům v časech pravidelné prohlídky nabízíme prohlídku nového dalekohledu v jihovýchodní kopuli, shlédnutí výstavy a náhradní program v kinosále. Ostatní program hvězdárny (večerní pozorování a Café Nobel) nebude rekonstrukcí kopule dotčen. Otevření severozápadní kopule po rekonstrukci předpokládáme koncem listopadu nebo začátkem prosince.
Celý text ...

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes?
Celý text ...
01.11. 2015Astrosloupek pro listopad 2015
Tak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16. hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat astronomické objekty večerní oblohy. Navíc během první poloviny listopadu nebude naše večerní pozorování rušit Měsíc.
Celý text ...
V současnosti u nás žije 89 druhů savců – o 27 více, než před sto lety. Stalo se naše území cílem invaze? Přehlédli vědci některé druhy nebo je jen nedokázali rozeznat? Každá z těchto okolností měla svůj podíl, vysvětlí zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z pražského Národního muzea 15. října na dalším Café Nobel na teplické hvězdárně.
Celý text ...
30.09. 2015Astrosloupek pro říjen 2015
Náš pravidelný sloupek si dovolíme začít dobrou zprávou, neboť těch není nikdy dost. Dobrou zprávou je, že letní čas bude končit dne 25. 10. 2015, tedy v noci ze soboty 24. 10. na neděli 25. 10. 2015. Neděle 25. 10. 2015 bude o hodinu delší, protože ve tři hodiny ráno se čas posune zpět na dvě hodiny, čímž se dostaneme na náš starý dobrý známý středoevropský čas (nesprávně označovaný jako „zimní“).
Celý text ...
28.09. 2015Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015 ráno
Sledujte s námi v pondělí 28. září 2015 brzy ráno úplné zatmění Měsíce! Pokud zavítáte na teplickou nebo mosteckou hvězdárnu, ukážeme Vám Měsíc našimi dalekohledy. Otevřeno máme v Teplicích i v Mostě na Hněvíně od 3:00 do 6:30. Úplné zatmění potrvá asi 1 hodinu a 12 minut (od 4:11 do 5:23, maximum ve 4:47).
Celý text ...
25.09. 2015Jedenáctá Noc vědců je tu!
Již pojedenácté se připojíme k celoevropské Noci vědců! Tato skvělá akce, pořádaná z iniciativy Evropské komise jako "Researchers in Europe" od roku 2005, bývá vyhlašována na pátek nejbližší podzimní rovnodennosti. Snadnou matematickou úvahou se tedy dostaneme k datu této akce - 25. září 2015. Pragram Noci vědců je tématicky laděn s ohledem na pořádající instituci a je jasné, že každý předvádí to nejlepší, co může. Nejinak tomu bude i u nás. Pozveme vás na zajímavé přednášky, a bude-li přát počasí, pak samozřejmě i na pozorování. Těšit se můžete i na tradiční návštěvnickou soutěž o dalekohledy a jistě vás potěší i to, že vstup je zdarma!
Celý text ...
20.09. 2015Září na hvězdárně a v planetáriu
Začíná jeden z hvězdářsky nejzajímavějších měsíců roku 2015. Udělejte si čas a navštivte naše hvězdárny a planetárium! 4. září je pro všechny návštěvníky vstup zdarma, a to v rámci akce Den s Ústeckým krajem. Kromě standardního programu si vás dovolíme upozornit na zahájení činnosti astronomického kroužku pro středoškoláky - ti se poprvé sejdou ve čtvrtek 10. září. Další mimořádná akce nás i vás čeká 25. září - tradiční Noci vědců, která má každoročně velký úspěch. A konečně 28. září vás v brzkých ranních hodinách zveme na mimořádné pozorování zatmění Měsíce. V Mostě začneme již ve 2:30, v Teplicích pak ve 3:00. Těšíme se na vás!
Celý text ...
Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. S rozvojem vesmírných letů jsme zjistili, že sopečná činnost hrála významnou roli také při formování dalších planet, měsíců a některých velkých asteroidů. V rámci Café Nobel o tom bude 17. září na teplické hvězdárně hovořit planetolog Mgr. Petr Brož, vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celý text ...
01.09. 2015Astrosloupek pro září 2015
Konec léta a začátek podzimu by mohl být slunečný a jasný, tedy nám dovolte pár slov o tom, co bude zajímavého k vidění na obloze.
Celý text ...
Stejně jako v Antarktidě, i kolem opačného, severního zemského pólu, je z pohledu vědců velmi živo. Výzkumů v Arktidě, konkrétně na Špicberkách, se aktivně účastní také čeští badatelé. Čím jsou pro vědce arktické kraje přitažlivé, vám 13. srpna na teplické hvězdárně prozradí archeobotanička a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která Špicberky navštívila již sedmkrát.
Celý text ...
17.07. 2015Astrosloupek pro červenec a srpen 2015
Léto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny, už máme nejdelší dny za sebou. Po začátku léta dne 21. června, tedy v období kolem letního slunovratu, následuje po sobě 10 stejně dlouhých dnů. Poté však, během července, začne Slunce na obloze pomalu klesat a dny se začnou zkracovat o jednu až dvě minuty denně.
Celý text ...
12.07. 2015Mají nosorožci šanci?
Na světě žije posledních pět severních bílých nosorožců – po jednom v zoologických zahradách v Česku a USA a tři ve střežené rezervaci v Keni. Současnou krizi těchto zvířat lze bez přehánění nazvat genocidou. Jak se svět snaží tyto tlustokožce chránit? Co dělá pro jejich ochranu zoo ve Dvoře Králové a co může udělat každý z nás? O tom přijede ve čtvrtek 16. července na hvězdárnu v Teplicích vyprávět MVDr. Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem.
Celý text ...
V červenci a srpnu máme již tradičně rozšířenou otevírací dobu na teplické hvězdárně. Navštívit nás na hvězdárně můžete denně kromě neděle. Program je v teplickém planetáriu vždy ve středu a v neděli od 19:00, představení pro děti v neděli od 14:00. Těšíme se na vás!
Celý text ...
21.06. 2015Výročí 20 let planetária v Teplicích
Dne 21. června 2015 si připomeneme 20 let od otevření teplického planetária. Při této příležitosti jsme na tento den od 15 hodin připravili vzpomínkový pořad, který připomene historii planetária a demonstruje jeho možnosti.
Celý text ...
09.06. 2015V Café Nobel za tajemnými nártouny
Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem
Celý text ...
21.05. 2015Café Nobel: Severočeskou postpřírodou

Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu.
Celý text ...
15.05. 2015Astrosloupek pro červen 2015
Nadchází období vrcholícího léta. Z pohledu občanského se to tak nezdá, neboť letní prázdniny jsou teprve za dveřmi, ovšem astronomické léto vrcholí již 21. června, kdy bude nejdelší den a (pro nás astronomy bohužel) i nejkratší noc.
Celý text ...
11.05. 2015Astrosloupek pro květen 2015
Květen je ideální měsíc pro pozorování Slunce. Slunce je nutno pozorovat pouze za použití vhodného filtru. To proto, aby intenzivní sluneční záření nepoškodilo pozorovateli zrak.
Celý text ...
Zveme Vás na teplickou hvězdárnu ve čtvrtek 16. dubna 2015 od 18.00 hodin na další přednášku z cyklu Café Nobel. Přednášet přijede pan doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a téma zní Kde se srážejí částice: Půl století CERNu – s českou stopou.
Celý text ...
24.03. 2015Leo triplet
Snímek tří galaxií v souhvězdí Lva (Leo triplet) naším novým dalekohledem. Tyto galaxie jsou od nás vzdálené asi 35 miliónů světelných let, dvě spodní galaxie jsou v Messierově katalogu pod čísly M65 a M66, horní galaxie má označení NGC 3628. Snímek je mozaikou ze dvou snímků nad sebou, protože do zorného pole CCD kamery se nám všechny galaxie najednou nevešly. Každý snímek byl exponován 10x 4 minuty bez filtru plus 7x 4 minuty ve třech barevných filtrech RGB, následně bylo v počítači vše složeno do barevného snímku a upraveno programy CCDStack a Adobe Photoshop.
Foto: Z. Moravec, finální úpravy P. Kuranda.
Celý text ...
23.03. 2015Jak jsme pozorovali zatmění Slunce
Při pozorování zatmění Slunce se 20. března 2015 sešlo na teplické hvězdárně několik set zájemců o pozorování tohoto úkazu. K dispozici byly nejen projekce a přímé sledování teleskopy v kopulích, ale návštěvníci se mohli podívat na částečné zatmění též pomocí čtyř dalekohledů umístěných před budovou.
Celý text ...
23.03. 2015Astrosloupek pro duben 2015
V neděli 29.března se vrátil letní čas. Pro nás astronomy to znamená, že tma bude přicházet později a podmínky pro pozorování se nám tím poněkud zhorší.
Celý text ...
21.03. 2015Zatmění Slunce 2015
20. března 2015 jsme byli svědky největšího zatmění Slunce viditelného v České republice mezi lety 2011 a 2026. Další zatmění budeme moci pozorovat z našeho území až v červnu 2021. Při maximální fázi zakryl Měsíc krátce před jedenáctou dopolední SEČ asi 73% slunečního disku. Jev bylo možné pozorovat v celém průběhu a maximální fáze zatmění proběhla poměrně vysoko - více než 35° nad obzorem. Přímo při zatmění bylo také možné spatřit na denní obloze planetu Venuši. Podívejte se na snímky zatmění z našeho nového dalekohledu.
Celý text ...
19.03. 2015Na kometě: Rosetta a Philae
Zveme Vás na teplickou hvězdárnu ve čtvrtek 19. března 2015 od 18.00 hodin na další přednášku z cyklu Café Nobel, hovořit bude doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Celý text ...
18.03. 2015Březnová polární záře
17. března 2015 se na obloze objevila polární záře. K jejímu spatření bylo nutné být na místě s tmavou oblohou a dobrým výhledem na sever. Fotky na Sněžníku pořídil Z. Moravec (Canon 400D, expozice 30 sekund, ISO 400, clona 2,8).
Celý text ...
01.03. 2015Astrosloupek pro březen 2015
Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je částečné zatmění Slunce (animace zatmění ke zhlédnutí zde) a začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná tak nejkrásnější roční období - jaro.
Celý text ...
19.02. 2015Madagaskar - laboratoř bohů
Ostrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo, říká redaktor přírodovědného časopisu Vesmír Mgr. Pavel Hošek.
Celý text ...
18.02. 2015Kulová hvězdokupa Messier 3
Fotografie kulové hvězdokupy M 3 v souhvězdí Honících psů. Snímek, který názorně ukazuje optické schopnosti přístroje, pořídil novým dalekohledem 17. února 2015 v brzkých ranních hodinách Zdeněk Moravec.
Messier 3, (také NGC 5272) je kulová hvězdokupa v souhvězdí Honicích psů v severní části hvězdné oblohy. Byla objevena Charlesem Messierem dne 3. května 1764 a od této doby se stala jednou z nejlépe prozkoumaných kulových hvězdokup.
Celý text ...
Dne 10. února 2015 byl slavnostně uveden do provozu pro veřejnost nový dalekohledza účasti hejtmana Ústeckého kraje pana Oldřicha Bubeníčka a dalších zástupců Ústeckého kraje, který je zřizovatelem Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích, příspěvkové organizace.
Celý text ...
08.02. 2015Jak se stěhuje dalekohled
Během jednoho lednového týdne došlo na hvězdárně k velkým událostem. V pondělí 14. ledna proběhl přesun části zrušené montáže Zeiss ze zahrady teplické hvězdárny do chodby u severozápadní kopule. Ve čtvrtek 16. ledna pak již sehraná parta stěhováků přesunula nový dalekohled CDK17 do jihovýchodní kopule a následně jej umístila na novou montáž. Přesvědčte se sami, že to nebylo nic jednoduchého!
Celý text ...
31.01. 2015Astrosloupek pro únor 2015
Měsíc únor je z astronomického pohledu velmi zajímavý. Večerní oblohu bude zdobit kometa Lovejoy v zenitu, Večernice (planeta Venuše) a planeta Mars budou dominantou na západě, planeta Jupiter na východě.
Celý text ...
Historie optiky začíná ve starověku, první dalekohled však sestrojili v Holandsku patrně až v roce 1608. Začala tak nová éra astronomie, která prozatím končí obřími aparaturami vysokohorských observatoří a dalekohledy na oběžné dráze. 15. ledna o tom bude na teplické hvězdárně vyprávět Ing. Antonín Švejda z oddělení exaktních věd a geodézie Národního technického muzea v Praze.
Celý text ...
05.12. 2014Astrosloupek pro leden 2015
Tak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období od 22.prosince 2014. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2015 připraví?
Celý text ...
Byl velký třesk?

Celý text ...
Astrosloupek pro prosinec 2015

Celý text ...
Celý text ...
Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes?
Celý text ...
Astrosloupek pro listopad 2015
Tak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16. hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat astronomické objekty večerní oblohy. Navíc během první poloviny listopadu nebude naše večerní pozorování rušit Měsíc.
Celý text ...
V současnosti u nás žije 89 druhů savců – o 27 více, než před sto lety. Stalo se naše území cílem invaze? Přehlédli vědci některé druhy nebo je jen nedokázali rozeznat? Každá z těchto okolností měla svůj podíl, vysvětlí zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z pražského Národního muzea 15. října na dalším Café Nobel na teplické hvězdárně.
Celý text ...
Astrosloupek pro říjen 2015

Celý text ...
Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015 ráno

Sledujte s námi v pondělí 28. září 2015 brzy ráno úplné zatmění Měsíce! Pokud zavítáte na teplickou nebo mosteckou hvězdárnu, ukážeme Vám Měsíc našimi dalekohledy. Otevřeno máme v Teplicích i v Mostě na Hněvíně od 3:00 do 6:30. Úplné zatmění potrvá asi 1 hodinu a 12 minut (od 4:11 do 5:23, maximum ve 4:47).
Celý text ...
Jedenáctá Noc vědců je tu!
Již pojedenácté se připojíme k celoevropské Noci vědců! Tato skvělá akce, pořádaná z iniciativy Evropské komise jako "Researchers in Europe" od roku 2005, bývá vyhlašována na pátek nejbližší podzimní rovnodennosti. Snadnou matematickou úvahou se tedy dostaneme k datu této akce - 25. září 2015. Pragram Noci vědců je tématicky laděn s ohledem na pořádající instituci a je jasné, že každý předvádí to nejlepší, co může. Nejinak tomu bude i u nás. Pozveme vás na zajímavé přednášky, a bude-li přát počasí, pak samozřejmě i na pozorování. Těšit se můžete i na tradiční návštěvnickou soutěž o dalekohledy a jistě vás potěší i to, že vstup je zdarma!
Celý text ...
Září na hvězdárně a v planetáriu

Celý text ...
Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. S rozvojem vesmírných letů jsme zjistili, že sopečná činnost hrála významnou roli také při formování dalších planet, měsíců a některých velkých asteroidů. V rámci Café Nobel o tom bude 17. září na teplické hvězdárně hovořit planetolog Mgr. Petr Brož, vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celý text ...
Astrosloupek pro září 2015

Celý text ...
Stejně jako v Antarktidě, i kolem opačného, severního zemského pólu, je z pohledu vědců velmi živo. Výzkumů v Arktidě, konkrétně na Špicberkách, se aktivně účastní také čeští badatelé. Čím jsou pro vědce arktické kraje přitažlivé, vám 13. srpna na teplické hvězdárně prozradí archeobotanička a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která Špicberky navštívila již sedmkrát.
Celý text ...
Astrosloupek pro červenec a srpen 2015

Celý text ...
Mají nosorožci šanci?

Celý text ...
V červenci a srpnu máme již tradičně rozšířenou otevírací dobu na teplické hvězdárně. Navštívit nás na hvězdárně můžete denně kromě neděle. Program je v teplickém planetáriu vždy ve středu a v neděli od 19:00, představení pro děti v neděli od 14:00. Těšíme se na vás!
Celý text ...
Výročí 20 let planetária v Teplicích
Dne 21. června 2015 si připomeneme 20 let od otevření teplického planetária. Při této příležitosti jsme na tento den od 15 hodin připravili vzpomínkový pořad, který připomene historii planetária a demonstruje jeho možnosti.
Celý text ...
V Café Nobel za tajemnými nártouny
Na cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem
Celý text ...
Café Nobel: Severočeskou postpřírodou
Celý text ...
Astrosloupek pro červen 2015

Celý text ...
Astrosloupek pro květen 2015
Květen je ideální měsíc pro pozorování Slunce. Slunce je nutno pozorovat pouze za použití vhodného filtru. To proto, aby intenzivní sluneční záření nepoškodilo pozorovateli zrak.
Celý text ...

Celý text ...
Leo triplet
Snímek tří galaxií v souhvězdí Lva (Leo triplet) naším novým dalekohledem. Tyto galaxie jsou od nás vzdálené asi 35 miliónů světelných let, dvě spodní galaxie jsou v Messierově katalogu pod čísly M65 a M66, horní galaxie má označení NGC 3628. Snímek je mozaikou ze dvou snímků nad sebou, protože do zorného pole CCD kamery se nám všechny galaxie najednou nevešly. Každý snímek byl exponován 10x 4 minuty bez filtru plus 7x 4 minuty ve třech barevných filtrech RGB, následně bylo v počítači vše složeno do barevného snímku a upraveno programy CCDStack a Adobe Photoshop.
Foto: Z. Moravec, finální úpravy P. Kuranda.
Celý text ...
Jak jsme pozorovali zatmění Slunce
Při pozorování zatmění Slunce se 20. března 2015 sešlo na teplické hvězdárně několik set zájemců o pozorování tohoto úkazu. K dispozici byly nejen projekce a přímé sledování teleskopy v kopulích, ale návštěvníci se mohli podívat na částečné zatmění též pomocí čtyř dalekohledů umístěných před budovou.
Celý text ...
Astrosloupek pro duben 2015

Celý text ...
Zatmění Slunce 2015

Celý text ...
Na kometě: Rosetta a Philae
Celý text ...
Březnová polární záře

Celý text ...
Astrosloupek pro březen 2015

Celý text ...
Madagaskar - laboratoř bohů

Celý text ...
Kulová hvězdokupa Messier 3
Fotografie kulové hvězdokupy M 3 v souhvězdí Honících psů. Snímek, který názorně ukazuje optické schopnosti přístroje, pořídil novým dalekohledem 17. února 2015 v brzkých ranních hodinách Zdeněk Moravec.
Messier 3, (také NGC 5272) je kulová hvězdokupa v souhvězdí Honicích psů v severní části hvězdné oblohy. Byla objevena Charlesem Messierem dne 3. května 1764 a od této doby se stala jednou z nejlépe prozkoumaných kulových hvězdokup.
Celý text ...
Dne 10. února 2015 byl slavnostně uveden do provozu pro veřejnost nový dalekohledza účasti hejtmana Ústeckého kraje pana Oldřicha Bubeníčka a dalších zástupců Ústeckého kraje, který je zřizovatelem Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích, příspěvkové organizace.
Celý text ...
Jak se stěhuje dalekohled

Celý text ...
Astrosloupek pro únor 2015
Měsíc únor je z astronomického pohledu velmi zajímavý. Večerní oblohu bude zdobit kometa Lovejoy v zenitu, Večernice (planeta Venuše) a planeta Mars budou dominantou na západě, planeta Jupiter na východě.
Celý text ...
Historie optiky začíná ve starověku, první dalekohled však sestrojili v Holandsku patrně až v roce 1608. Začala tak nová éra astronomie, která prozatím končí obřími aparaturami vysokohorských observatoří a dalekohledy na oběžné dráze. 15. ledna o tom bude na teplické hvězdárně vyprávět Ing. Antonín Švejda z oddělení exaktních věd a geodézie Národního technického muzea v Praze.
Celý text ...
Astrosloupek pro leden 2015

Celý text ...