Archiv aktualit za rok 2014

27.12. 2014

PF 2015

PF2015-4Úspěšný rok 2015 plný krásných, nejen hvězdářských zážitků Vám jménem celého kolektivu Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích přeje RNDr. Zdeněk Moravec, Ph.D.
Celý text ...

Myotis

Co umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš, doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Celý text ...
astrosloupek prosinecTak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období. Z astronomického pohledu nám začne zima Zimním slunovratem, který nastane v pondělí dne 22. prosince v 0:03 hodin.
Celý text ...
Hubble_ultra_deep_fieldListopadové Café Nobel přivítá prominentního hosta; teplická hvězdárna bude 20. listopadu hostit prof. Petra Kulhánka.  Jeho přednáška o gravitačních vlnách z počátku vesmíru začíná v 18.00.
Celý text ...
astrosloupek listopad-sTak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní.
Celý text ...
Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.
Celý text ...
evropska noc vedcuTeplická hvězdárna se již podesáté připojuje k Evropské noci vědců! Připravujeme pro vás zajímavé přednášky a bude-li jasno, budete se moci podívat na oblohu naším novým dalekohledem. A tradičně se můžete těšit na soutěž o dalekohled!
Celý text ...
Zem─Ťt┼Öesen├ş v Srbsku 2010Zemětřesení je přírodní děj, při kterém se jednorázově uvolňuje obrovské množství energie nahromaděné deformací horniny v zemské kůře nebo ve svrchním plášti Země. A právě tomuto fenoménu bude věnované zářijové Café Nobel! Nezapomeňte si rezervovat své místo na 18.9. od 18.00 na teplické hvězdárně.
Celý text ...

http://hapteplice.cz/foto/36_384.jpgV srpnu 2014 byl na teplické hvězdárně uveden do testovacího provozu nový zrcadlový dalekohled. Dovolte nám, abychom vás s novým přírůstkem teplické hvězdárny seznámili blíže.


Celý text ...
10615588_734568923283741_8057539875857401668_nNa teplické hvězdárně máme nový dalekohled! Zatím je pouze v testovacím provozu, ale již brzy se budou moci dalekohledem podívat všichni návštěvníci při večerním pozorování. Dalekohled systému modifikovaný Dall-Kirgham má zrcadlo o průměru 43,5 cm a ohnisko 296 cm. Zejména objekty jako hvězdokupy, komety a mlhoviny ukáže výrazně lépe než dosavadní dalekohledy hvězdárny. Vynikající je pro fotografování a bude také určen pro odbornou práci našich astronomů a členů astronomického kroužku.
Celý text ...

kuiperZa oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude 7. srpna od 18:00 na hvězdárně na Písečném vrchu povídat studentka Julie Nováková.

 

S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.


Celý text ...
1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění. Více o tom poví antropoložka Michaela Konopíková, doktorandka FF UK  v Praze v Café Nobel v Teplicích ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.
Celý text ...
Slunce plne skvrnSlunce je plné skvrn! Pokud bude jasná obloha, přijďte se přesvědčit na hvězdárnu - po celé prázdniny máme na teplické hvězdárně otevřeno ve všední dny od 10 do 16 hodin, v sobotu 13 až 18 hodin, večerní pozorování 22 až 23 hodin. Foto: Z. Moravec, refraktor 120/900 mm, Canon EOS 400D, 8.7.2014 10:21 SEČ, 1/500 sec.

Co jsou sluneční skvrny a jak vznikají?
Celý text ...

apod-nasa-080905Ani o prázdninách se nebudete na teplické hvězdárně nudit! Po dobu letních prázdnin je pro vás hvězdárna otevřena každý den kromě neděle. Přes den mezi 10:00 a 16:00 můžete přijít pozorovat Slunce, noční oblohu plnou hvězd vám ukážeme od 22:00 do 23:00 hodin. Hvězdárna a hvězdičky jsou ideálním místem pro zakončení každého letního rendez-vous! 


A samozřejmě pro vás chystáme další Café Nobel, tentokrát s nádechem letního putování po horkém Maroku.


Celý text ...

nocni_svitici_oblaka_201407003a-resVečer 3.7. jsme poblíž severního obzoru mohli sledovat noční svítící oblaka. Jejich výška nad zemským povrchem se pohybuje kolem 80 km, nachází se v polárních oblastech a je možné je pozorovat v období kolem letního slunovratu, kdy jsou ozářena Sluncem, zatímco v našich šířkách je již tma. Oblaka na snímku se mohla nacházet někde nad jižní Skandinávií.

Foto: Z. Moravec


Celý text ...
velky a maly mesicLéto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny už máme nejdelší dny za sebou.
Celý text ...
exoplanety_kepler-186-550x309Právě začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí nejrůznější úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety – a co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je „druhá Země“ jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii? Po stopě obyvatelných planet se vydal astrobiolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand  Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Přijďte si vyslechnout ve čtvrtek 19.6.2014 od 18 hodin jeho přednášku na červnové Café Nobel v Teplicích!
Celý text ...
plakát_dětský den_V2_A3Den dětí se nezadržitelně blíží, lázeňská sezóna brzy propukne naplno a Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích při té příležitosti zve malé i velké na Dny malých hvězdářů! Ty se uskuteční ve dnech 31.5. na hvězdárně na Písečném vrchu a 1.6. v planetáriu v Koperníkově ulici. Pro děti je dod 13.00 do 18.00 připraven zajímavý program, výtvarná soutěž o hvězdářské ceny a vstupné (pro děti) je po oba dny samozřejmě zdarma. Více informací najdete v přiloženém plakátu a letáku a další podrobnosti k programu budeme postupně zveřejňovat. Těšíme se na vás.
Celý text ...
hvezdarna1Nadchází období vrcholícího léta.  Z pohledu občanského se to tak nezdá, neboť letní prázdniny jsou teprve za dveřmi, ovšem astronomické léto vrcholí již 21. června, kdy bude nejdelší den a (pro nás astronomy bohužel) i nejkratší noc.
Celý text ...
Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory. Ve čtvrtek 15. května od 18.00 v rámci Café Nobel na hvězdárně na Písečném vrchu.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Celý text ...
male halo1Ve čtvrtek 17. 4. 2014 v odpoledních hodinách bylo na Teplicku pozorovatelné tzv. malé halo. Snímky byly pořízeny v lokalitě Lukov díky upozornění Zdeňka Rusína z Teplic.
Celý text ...

39_643Obvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Hostem dubnového Café Nobel v Teplicích bude Julie Nováková, studentka biologie, spisovatelka a popularizátorka vědy. Výjimečně v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu.

S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.


Celý text ...
dubnova oblohaV neděli 30.března se vrátí letní čas. Pro nás astronomy to znamená, že tma bude přicházet později a podmínky pro pozorování se nám tím poněkud zhorší. Přečtěte si, co ale bude možné na dubnové obloze vidět.

Celý text ...
Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“ a dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu. Plakát ke stažení zde.

Celý text ...

800px-Ekaterinburg_view_of_2013_meteor_eventV pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka.  Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce v rámci Café Nobel 20.2. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.

Rezervace míst na přednášku je nutná, pište na hap@hapteplice.cz. Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

Čeljabinský meteor - foto Alex Alishevskikh, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.Celý text ...
saturn mesic.JPGMěsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý - začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé, nástup letního času v neděli 30.3. a další zajímavosti, které se dozvíte v pravidelném sloupku Zdeňka Taranta.
Celý text ...
Adam a EVaMuži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, abychom si projevovali lásku a úctu? Přijďte si ve středu 29.1.2014 od 18.00 na hvězdárnu poslechnout profesora Františka Vyskočila a jeho legendární přednášku proloženou houslovými ukázkami.

Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si VE ČTVRTEK 16.1. OD 18.00 poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!


ČTVRTEK 16.1.2014 OD 18.00, HVĚZDÁRNA NA PÍSEČNÉM VRCHU

Celý text ...
leden2.JPGTak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období od 21.prosince 2013. Pro nás astronomy je to dobrá zpráva, neboť zimní souhvězdí jsou velmi bohatá, nabízí řadu zajímavých objektů pro pozorování a záleží už jen na počasí, zda bude něco vidět. A jaké zajímavosti si pro nás následující měsíce roku 2014 připraví?
Celý text ...