PF 2015

Celý text ...
V srpnu 2014 byl na teplické hvězdárně uveden do testovacího provozu nový zrcadlový dalekohled. Dovolte nám, abychom vás s novým přírůstkem teplické hvězdárny seznámili blíže.
Za oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude 7. srpna od 18:00 na hvězdárně na Písečném vrchu povídat studentka Julie Nováková.
S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.
Ani o prázdninách se nebudete na teplické hvězdárně nudit! Po dobu letních prázdnin je pro vás hvězdárna otevřena každý den kromě neděle. Přes den mezi 10:00 a 16:00 můžete přijít pozorovat Slunce, noční oblohu plnou hvězd vám ukážeme od 22:00 do 23:00 hodin. Hvězdárna a hvězdičky jsou ideálním místem pro zakončení každého letního rendez-vous!
A samozřejmě pro vás chystáme další Café Nobel, tentokrát s nádechem letního putování po horkém Maroku.
Večer 3.7. jsme poblíž severního obzoru mohli sledovat noční svítící oblaka. Jejich výška nad zemským povrchem se pohybuje kolem 80 km, nachází se v polárních oblastech a je možné je pozorovat v období kolem letního slunovratu, kdy jsou ozářena Sluncem, zatímco v našich šířkách je již tma. Oblaka na snímku se mohla nacházet někde nad jižní Skandinávií.
Foto: Z. Moravec
Obvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Hostem dubnového Café Nobel v Teplicích bude Julie Nováková, studentka biologie, spisovatelka a popularizátorka vědy. Výjimečně v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu.
S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.
V pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka. Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce v rámci Café Nobel 20.2. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.
Čeljabinský meteor - foto Alex Alishevskikh, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.
Tento snímek pořídil Petr Kuranda v noci 12.2. 2014 objektivem Maksutov MTO 1000, f10.
Měsíc únor je z astronomického pohledu celkem zajímavý, i když poměrně dost mrazivý. Má to však i své výhody, na které bychom vás rádi upozornili.