Archiv aktualit za rok 2013

Cafe-Nobel-2013-12-11Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, abychom si projevovali lásku a úctu? Přijďte si poslechnout profesora Františka Vyskočila a jeho legendární přednášku proloženou houslovými ukázkami. Níže přinášíme reportáž Jany Komínové z Café Nobel s Františkem Vyskočilem v Ústí nad Labem.

Celý text ...
DSC02733Velkou americkou cestu po památkách světové kosmonautiky podnikl v nedávné době profesor Petr Kulhánek s dalšími členy spolku Aldebaran. Že to nebyla cesta jednoduchá, bylo jasné již z názvu přednášky - Americká anabáze; nicméně v tomto případě se ukázalo, že název byl oprávněný. Strasti a slasti několikatýdenního putování po východě Spojených států amerických podal Petr Kulhánek s humorem sobě vlastním. Již brzy přineseme záznam z této přednášky, takže se budete moci přesvědčit sami. A zatím se podívejte alespoň na pár fotografií.

prosinova obloha.JPGTak tu máme zase zimu, tedy ve smyslu ročního období. Z astronomického pohledu nám začne zima Zimním slunovratem, který nastane dne 21. prosince ve 18:12 hodin. V tuto dobu vstoupí Slunce do znamení souhvězdí Kozoroha. Zajímavé je, že chvilku poté, dne 4. ledna 2013 bude Země Slunci nejblíže, tedy jen 147 miliónů kilometrů což je o 5 miliónů blíže než v létě. I když bude Slunce Zemi nejblíže, přesto u nás bude zima, sluneční paprsky budou dopadat hodně šikmo a promrzlou zemi neohřejí.


Celý text ...
lovejoyDlouho očekávaná kometa C/2012 S1 (ISON) se blíží ke Slunci, avšak její aktivita v posledních dnech neroste. Zatím nenaplňuje očekávání optimistů a velkou podívanou od ní raději neočekávejme. Kromě komety ISON je ale na obloze i kometa C/2013 R1 (Lovejoy), kterou na teplické hvězdárně zachytil fotoaparátem Otta Šándor (čas 17:36 SEČ, expozice 30 sekund, ISO 800, F 5,6). Kometa se nachází v souhvězdí Honících psů a je pozorovatelná triedrem nebo menším dalekohledem buď večer nízko nad severozápadem nebo ve druhé polovině noci postupně stoupá nad severovýchodem.
Celý text ...

Chemistry-Experiment-clip-art-249x300..aneb Co se děje, když je hodně zima a málo vzduchu. Přednášet a demonstrovat fyziku bude Mgr. Jiří Králík, Ph.D. (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem). Budou předvedeny jednak pokusy s kapalným dusíkem a jednak několik zajímavých ukázek jevů při sníženém tlaku. Akce je vhodná zejména pro děti. Vstup zdarma, plakát ke stažení zde.

Sobota 23. 11. 2013 od 15.00 do 17.00, Hvězdárna na Písečném vrchu, TepliceCelý text ...

nasaSrdečně Vás zveme na další Café Nobel na teplické hvězdárně! Vyprávění pana profesora Petra Kulhánka nás zavede do Spojených států na místa, kde se míchala zárodečná polévka, ze které vznikal náš vesmír. Přijďte se podívat na unikátní exponáty z dějin americké kosmonautiky! Plakát ke stažení zde.

21. 11. 2013 od 18.00, Hvězdárna na Písečném vrchu, Teplice

 


Celý text ...
VenuseTak tu máme zase zpět náš středoevropský čas. Pro astronomická pozorování je to velmi dobrá zpráva. Soumrak a tma vhodná pro pozorování bude totiž přicházet mnohem dříve než nyní. Slunce bude zapadat okolo 16. hodiny, kdy nastane tzv. soumrak, tedy zešeří se tak, že budeme moci pozorovat Měsíc, který bude v polovině listopadu viditelný večer ve své první čtvrti. Během listopadu bude dominantou večerní oblohy planeta Jupiter (viditelná jako jasný bod nad jihovýchodem) a planeta Venuše jako Večernice nízko nad jihozápadem.
Celý text ...
Od 16:00 probíhalo pozorování SluncePodívejte se na fotografie z Evropské noci vědců, ke které se naše hvězdárna opět připojila. Konala se v pátek 27. 9. a vydařila se!

Celý text ...
30.07. 2013

Café Nobel

cafe nobelVe spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem jsme pro vás přichystali Café Nobel.