Archiv aktualit za rok 2019

1024px-Mercury_transit_1

V pondělí 11. listopadu 2019 po 13. hodině nastane poměrně vzácný astronomický úkaz: přes sluneční disk přejde malý černý kotouček planety Merkur. Jelikož planeta Merkur obíhá kolem Slunce uvnitř dráhy Země, dá se takovýto úkaz předpokládat. Vzhledem k tomu, že rovina oběžné dráhy Merkuru je skloněná k rovině oběžné dráhy Země kolem Slunce (ekliptice) o 7°, nenastává tento úkaz pokaždé, když Merkur prochází mezi Sluncem a Zemí (tj. při každé dolní konjunkci). Nastává pouze tehdy, když se Merkur zároveň nachází v blízkosti průsečíků obou oběžných rovin (Merkuru a Země), tedy poblíž uzlu Merkurovy dráhy. Během jednoho století tak nastává pouze 13 až 14 přechodů Merkuru přes Slunce.


Celý text ...

project-orion-renderingJaké typy jaderného pohonu je možné použít při cestování vesmírem? Jak vypadaly prototypy a jaká je budoucnost? Jaké jsou výhody a nevýhody? Na tyto otázky odpoví Setkání v první čtvrti na téma „Jaderný pohon vesmírných lodí“ která se koná 8. 12. od 17:00 na hvězdárně v Teplicích.

 


Celý text ...

800px-GSLV_Mk_III_M1,_Chandrayaan-2_-_Pragyan_rover_mounted_on_the_ramp_of_Vikram_landerCelý svět sledoval od července do září pouť indické sondy Čandraján k Měsíci, která skončila tvrdým dopadem. Co se vlastně stalo? A je vše ztraceno? Podívejme se společně na indický vesmírný program a na jeho plány na Měsíci. Setkání v první čtvrti se koná v pátek 4. října od 19.00 na teplické hvězdárně na Písečném vrchu.


Celý text ...
noc_vedcuPozorování a přednášky nebo jen přednáškový maraton? Program Evropské noci vědců, do níž se Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích pravidelně zapojuje, záleží na počasí. Ať tak či onak, bude to jako vždy zajímavé. Akce se koná 27. září 2019 od 16:00, vstup je volný.
Celý text ...
Apollo 11 banner Letos uplynulo padesát let od přistání lidí na Měsíci a do kin se při té příležitosti dostal nový dokument Todda Douglase Millera Apollo 11. Na teplická hvězdárně jej budete moci zhlédnout i v září, a to v sobotu 14. a 28. 9. Projekce začíná v 19:00, vstupné 150,- Kč

Celý text ...
bramboraKoho by v létě bavily přednášky?! Na srpnové Setkání v první čtvrti s sebou vezměte své mladší i starší děti - tentokrát totiž budeme dělat ryze praktické experimenty. Dozvíte se, jak funguje periskop, mikroskop, spektroskop a další -skopy a světelná či elektrická udělátka. A dokonce si o jeden z vyrobených přístrojů budete moci zasoutěžit! Pište si do diáře 9.8.2019 od 18.00 na teplické hvězdárně!
Celý text ...
mesic zatmeni Dovolujeme si vás pozvat na mimořádné pozorování částečného zatmění Měsíce. Hvězdárna bude otevřena v úterý 16. 7. 2019 od 21 hodin do 1. hodiny ranní.
Celý text ...
12.07. 2019

Závod o Měsíc

1101681206_400Posuňme se v čase o půl století zpět. Píše se rok 1969, eskaluje období mnoha napínavých pokusů, jež mají dostat prvního člověka na Měsíc. Závod mezi USA a SSSR o prvenství v přistání na tomto zemském satelitu vrcholí. Kdo bude první? Která z velmocí si připíše historický úspěch?
Celý text ...
blackholeGravitačně zcela zhroucené těleso, černá hvězda nebo černá díra - to všechno jsou názvy pro vesmírný objekt natolik hmotný, že jeho gravitační pole nedovolí žádnému objektu včetně světla opustit jeho oblast. Co všechno o těchto záhadných objektech víme? A co jsme se dozvěděli z první, nedávno pořízené fotografie černé díry? Dozvíte se na Setkání v první čtvrti - v pátek 7.6.2019 ve 20.30 na teplické hvězdárně.
Celý text ...

A_periodic_table,_National_Museum_of_Nature_and_Science_(15912589102)Co vidí astronom, když odtrhne zrak od kukátka dalekohledu a sklopí jej k periodické tabulce? Proč zná hvězdná astronomie jen tři prvky, jakými pochody vznikají a jaké je vůbec složení naší Sluneční soustavy? To vám prozradíme v pátek 10. května 2019 na Setkání v první čtvrti.

 

 


Celý text ...

mesic zatmeniDovolujeme si vás pozvat na mimořádné pozorování úplného zatmění Měsíce. Nařiďte si budík o pár hodin dříve a přijďte se v pondělí 21.1.2019 kochat vesmírným divadlem. Otevíráme pro vás již ve 4:00!

 


Celý text ...
22.12. 2018

PF 2019

Příjemné prožití svátků a vše nejlepší v roce 2019 přejí pracovníci Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích.
Celý text ...