Archiv aktualit za rok 2022

Dálkový průzkum 70 let po prvních objevech v Anglii došlo začátkem 90. let i u nás ke zrušení přísných zákonů na ochranu státního tajemství, a tím i k otevření přístupu do vzdušného prostoru. Několik archeologů v Čechách a na Moravě se této možnosti chopilo a zahájilo víceméně systematický letecko-archeologický průzkum krajiny prostřednictvím pozorování zemského povrchu z nízko letícího sportovního letadla, detekcí pod povrchem ukrytých objektů pravěkého, středověkého a novověkého stáří a jejich následnou fotografickou a filmovou dokumentaci. Jedním z těchto průkopníků byl prof. PhDr. Martin Gojda, CSc., DSc. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, který bude ve čtvrtek 15. prosince hostem na teplické hvězdárně..


Celý text ...

uvodVe čtvrtek 8. prosince ráno dojde nevysoko nad západním obzorem před a během svítání k zákrytu planety Mars Měsícem. Teplická hvězdárna bude mimořádně otevřena na které bude v ranních hodinách od 5:30 do 7:15h probíhat pozorování zákrytu pro veřejnost.Celý text ...
prosinec 00_n

 Zimní slunovrat. Zákryt Uranu Měsícem. Zákryt Marsu Měsícem v úplňku. Geminidy.   Historická publikace o astrofotografii. Albert Michelson. Apollo 17.


Celý text ...

Star StuffV úterý 29.11. uvede teplická hvězdárna reprízu ne zcela tradičního dokumentárního filmu Star Stuff íránsko-italského režiséra Milada Tangshira. V dokumentu budeme putovat po odlehlých astronomických observatořích ve vysokých horách v Chile, po pátém největším ostrově La Palma v Kanárském souostroví nebo po polopouštní oblasti v Jižní Africe.

Promítání se uskuteční 29. 11. od 20:00 na teplické hvězdárně. Film je uváděn v původním znění (španělsky, italsky, afrikánsky a anglicky) s českými titulky.


Celý text ...

Czech Space week logoTeplická hvězdárna se letos zapojí do akce Czech Space Week a tak se můžete těšit na rozšířený program od 27. 11. do 4. 12.


Celý text ...

Koncept mise Artemis Už je to padesát roků, co se Pozemšťané naposledy procházeli po povrchu Měsíce. Nyní se chystá jejich návrat. Do budoucnosti létání do vesmíru můžete v úterý 15. listopadu na teplické hvězdárně nahlédnout prostřednictvím přednášky Milana Halouska z České astronomické společnosti.


Celý text ...

Listopad 10nMěsíc listopad přinese možnost pozorování planety Mars již od večerních hodin do brzkého rána. Největší planeta Jupiter, která se nacházela k Zemi nejblíže za posledních 59 roků, bude viditelná po většinu noci a podmínky pro její pozorování jsou velmi příznivé. Rovněž budeme moci pozorovat meteorický roj Leonid, jehož maximum nastane 17. listopadu. Na tento měsíc připadá několik zajímavých astronomických a kosmonautických výročí, která si připomeneme v závěru článku.


Celý text ...

Star StuffNa podzim uvede teplická hvězdárna ne zcela tradiční dokumentární film Star Stuff íránsko-italského režiséra Milada Tangshira. V dokumentu budeme putovat po odlehlých astronomických observatořích ve vysokých horách v Chile, po pátém největším ostrově La Palma v Kanárském souostroví nebo po polopouštní oblasti v Jižní Africe.

Česká premiéra se uskuteční 27. 10. od 19:00 na teplické hvězdárně. Film je uváděn v původním znění (španělsky, italsky, afrikánsky a anglicky) s českými titulky.


Celý text ...

øíjen 01_nNejvětším astronomickým zážitkem letošního října bezpochyby bude částečné zatmění Slunce. Bude však výtečně pozorovatelná většina planet, meteorický roj Orionid a velké množství objektů podzimní oblohy, z nichž se dnes zaměříme na galaxii v Trojúhelníku.Celý text ...
30.09. 2022

Noc vědců 2022

stažený souborJako již tradičně se připojujeme k celoevropské Noci vědců.

Hvězdárna bude otevřena 30. září od 16:00 do 23:00. 

Letošní téma je "všemi smysly" - nejsme si sice jisti, jestli dokážeme vesmírně podráždit úplně všechny vaše smyslové orgány, ale věříme, že sluchové, zrakové, čichové, hmatové a chuťové ano. :-)


Celý text ...
Záøí-09nNastává měsíc září, kdy se do naší pozornosti na večerní obloze dostávají typická podzimní souhvězdí. Již v první polovině noci nastanou příznivé podmínky pro pozorování dvou největších planet sluneční soustavy. Dne 23. září krátce po třetí hodině ráno, nastává na severní polokouli den podzimní rovnodennosti. Tímto datem začíná na severní hemisféře astronomický podzim a na jižní nastává naopak rovnodennost jarní, tedy začíná astronomické jaro. Podíváme se také na významná výročí světové kosmonautiky.
Celý text ...

srpen_00_s

V srpnovém astrosloupku se věnujeme pozorování Slunce a zakreslování slunečních skvrn, dále letošním Perseidám, které budou pod vlivem úplňku, a také se zabýváme některými mlhovinami letní oblohy. Též zmíníme významného českého vynálezce, připomeneme objev kosmického záření a výročí jedné marsovské legendy .Celý text ...

Zpráva o činnosti za rok 2021Ohlédněte se za uplynulým rokem 2021 na proběhlé nejdůležitěší události a akcí uspořádané Teplickou hvězdárnou. Mimo jiné zde najdete zajímavé fotografie z naší činnosti za celý loňský rok, zajímavé statistiky nebo zprávy o vědecké činnosti, které na naší hvězdárně probíhají.


Celý text ...

cervenec-02nPatříte-li mezi jen příležitostné sledovače noční oblohy, a takové tento článek předpokládá, patrně vám nebude moc vadit, že na začátku července pořádná (astronomická) tma vlastně ani nenastává, protože slunce neklesá dostatečně nízko pod obzor. Koneckonců, pro toho, kdo se teprve začíná orientovat na hvězdné obloze, je hluboká noc kdesi  v temných hvozdech Šumavy  doprovázená vytím blízkých vlčích smeček možná až trošku nepříjemná. Jde o to, že začátečník se mezi několika tisíci zářícími body na obloze lehce ztratí. Věřím, že nebudu svými kolegy z hvězdárny a dalšími zkušenými astronomy ukřižován za pomoci tlustých hřebů a při plném vědomí, když si dovolím prohlásit, že pro základní orientaci na noční obloze je okolí měst vhodnější.


Celý text ...

letní_trojúhelníkMáme za sebou letní slunovrat, okamžik, kdy je Slunce nejvýše nad našimi hlavami. Nastal čas prázdnin a dovolených, dlouhých dnů a krátkých nocí. Ač zhruba do půlky července vůbec nenastává úplná tma, tak lze tu a tam na obloze spatřit něco zajímavého.

 


Celý text ...
Letní slunovratNastává měsíc červen, kdy se na severní polokouli dostává Slunce nejvýše nad obzor. Budou tak nastávat nejdelší dny a nejkratší noci v tomto roce.  Budeme si tak muset na pozorování počkat do pozdějších večerních hodin. V červnu bude dobře pozorovatelná celá řada planet a zajímavých objektů hlubokého vesmíru. Na následujících řádcích si rovněž připomeneme několik výročí světové kosmonautiky.
Celý text ...

duben-uvodni-sHvězdokupa Jesličky čili M 44 je vidět i bez dalekohledu coby „mlhavá hmota na prsou Raka“, jak se vyjádřil ve starověku Ptolemaios. Obsahuje několik stovek různě jasných hvězd, 2 až 3 nejjasnější dobrý zrak za dobrých podmínek může vytušit bez dalekohledu. Jesličky svým stářím i společným pohybem v prostoru vykazují společný původ s hvězdokupou Hyády, které tvoří hlavu Býka.

 


Celý text ...
brezen-uvodni-sZe zápisů kronik a pamětí zaznamenal český astronom, meteorolog a geograf František Augustin k roku 1368 následovné: „Pro kometu bylo považováno sucho v Čechách, že jarní obilí se špatně pro sucho zvedalo, ale víno se zdařilo dobře“. Kometa byla viděna „v dubnu po mnoho dní na nebi na straně východní“. Tato kometa, a hlavně lidské obavy z katastrof jí přičítané, přinutila Heinricha von Hessen sepsat traktát proti obavám z jevů nebeských.
Celý text ...
unor-uvodni-s

Ze Zbraslavské kroniky bylo z roku 1328 vypsáno: "Vzápětí za zatměním (konec března) následuje nepřetržitě po čtyři týdny velmi silný vítr." Ten rok byla čtyři zatmění: dvě sluneční, dvě měsíční. Z našeho území bylo viditelné pouze jedno: částečné zatmění Měsíce, které proběhlo 26. 2. 1328, tedy koncem února.


Celý text ...

smysly-zvirat-s Svět vnímáme prostřednictvím smyslů. Zvířecí smysly se ale od těch našich často dramaticky liší – živočichové proto mohou vnímat svět úplně jinak než my. Ve čtvrtek 20. ledna 2022 od 18:00 o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat odborník na biotechnologie a popularizátor vědy prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, který zároveň přednáší biotechnologii na několika našich univerzitách.


Celý text ...
uvodni-sChudý polský šlechtic Jan Chrysostom Pasek ve svých Pamětech vzpomíná na rok 1680: "Hned na počátku roku dočkali jsme se nových věcí, protože zima, která se nadobro rozhostila, zmizela a nastalo takové teplo a tak krásné počasí, že jsme dobytek vyhnali na pole. Vyrazily květy a země rodila trávu, oralo se a selo. Já jsem se setím dlouho otálel, ale vida, že lidé zpola zasili jařiny, také jsem začal sít."
Celý text ...