Archiv aktualit za rok 2021

prosinec_Łvodnˇ nFrantišek Teplý, římskokatolický kněz, archivář v Jindřichově Hradci a regionální historik, vzpomíná na rok 1639: „Všude byl hrozný nedostatek potravin. Na deskách magistrátního kalendáře se zachovala kulatá míra chleba o průměru 5 cm, který byl zde v Jindřichově Hradci po žních prodáván po 1 krejcaru a ještě ho nebylo dosti." Tak doufejme, že tento problém se nám v novém roce, který se kvapem blíží, vyhne.
Celý text ...
listopad_uvodni nPodle zápisů se roku 1511 sbíralo víno o Všech Svatých (1. 11.) a někteří je sbírali až na sv. Martina (11. 11.). A poté přišla zima: „Byla ostrá neobyčejná zima. Odra celá zamrzla, což trvalo od sv. Kateřiny (25. 11.) až do sv. Matěje (24. 2.). Bylo také veliké množství sněhu, teprve na sv. Jiří (23. 4.) trochu ulevilo.“
Celý text ...
mer-01-smallVe druhé polovině října začíná nejlepší viditelnost planety Merkur na ranní obloze v tomto roce, A to může lákat k pozorování. K největšímu oddálení Merkuru od Slunce na naší obloze nastane 25. 10. Na toto ráno jsme připravili pro veřejnost mimořádné pozorování!
Celý text ...

historie-kousani-small Jak přišli obratlovci ke svým zubům? Evoluce tohoto užitečného nástroje, ale také zbraně, patří mezi dosud nevyjasněné otázky vývoje života na Zemi. Nejstarší známí čelistnatci vybavení zuby byli nedávno objeveni v českých paleontologických sbírkách. Historii tohoto objevu vám přiblíží paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrtve čtvrtek 14. října 2021 od 18:00 na teplické hvězdárně.


Celý text ...
vod00unNastal podzim. Jaký bude? Jen doufejme, že záznam z roku 1512 nebude aktuální i v roce 2021: „Při podzimním času roku minulého na 1. října povstala dlouhá a ostrá zima, která trvala v následujícím roce až do konce února, kdy přišla veliká ledová a vodní záplava.“
Celý text ...
nocvedcu-logo-smallPozorování a přednášky nebo jen přednáškový maraton? Program Evropské noci vědců, do níž se Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích pravidelně zapojuje, záleží na počasí. Ať tak či onak, bude to jako vždy zajímavé. Akce se koná na teplické hvězdárně 24. září 2021 od 16:00, vstup je volný.
Celý text ...

mimozemská invaze

Jaké formy života známe na Zemi? Kde všude ve sluneční soustavě by se mohl pozemský život uchytit? Kolik může být civilizací našeho typu v Galaxii a na kolika tělesech by mohla být nějaká forma života? Posloucháme, ale také dáváme o sobě vědět.


Celý text ...
zari_NGC_7009_Hubble„Času jarního okolo sv. Řehoře (12. 3.) počaly v Čechách veliké mlhy každého dne bývati, takže člověk člověka před sebou ode čtyř kroků neviděl. Z těchto potom pocházel neobyčejný a nesnesitelný smrad, který lidé těžce nesli. To trvalo 35 dnův.“ To zaznamenal Daniel Adam z Veleslavína k roku 1077. A není divu, když ulice byly plné všemožného odpadu a výkalů nejrůznějšího stáří. A když se k tomu přidá inverzní stav atmosféry…
Celý text ...

Van der Graafův generátor

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti pokračuje i přes léto!
V srpnu uvedeme tradiční experimenty, tentokrát je téma elektrostatika a pokusy, z nichž vám budou vstávat vlasy elektřinou: Faradayova klec, van der Graafův generátor a možná přijde i liščí ohon a ebonitová tyč. To vše v pátek 20. 8. 2021 od 18:00 hodin.


Celý text ...
uvodni_s

Rok 1210 ze záznamů různých kronik vyhodnotil R. Henning následovně: „Krajně drsná zima v lednu a únoru. Zamrzlo i Černé moře. Na počátku srpna se dostavily sedmidenní prudké deště a povodně.“


Celý text ...
16.07. 2021

Arecibo

Radioteleskop v Arecibu

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti pokračuje i přes léto!
V  loňském roce ukončil za katastrofických okolností svou činnost radioteleskop v Arecibu. Přednáška připomene jeho úspěchy a shrne celý jeho život až po tragickou smrt. To vše v pátek 16. 7. 2021 od 20:30 hodin.


Celý text ...

cn-2021-07-exoplanety-smallOd objevu první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu uběhlo přes čtvrt století. Dnes známe přes čtyři tisíce vzdálených světů. Otázka je, jak tyto světy vypadají – mají modré nebe jako naše Země, může na nich existovat život? A jak lze tyto světy zkoumat? Všechny tyto otázky otevře ve čtvrtek 15. července během své přednášky na teplické hvězdárně astronom a astrofyzik RNDr. Petr Kabáth, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Také prozradí, jak se do honby za exoplanetami zapojují čeští astronomové.


Celý text ...
cervenec 21 uvodniPočátek července roku 1250 nebyl pro některé oblasti zrovna šťastným: „Dne 2. července odpoledne spadly veliké kroupy, které způsobily mnoho škod na osení zimním i jarním, na stromech ovocných i jiných a způsobily velikou záhubu dobytka, ptactva rozličného druhu, též mnoho lesní zvěře pobily…“
Celý text ...

meteorit

Cyklus přednášek Setkání v první čtvrti opět pokračuje!
Letos slavíme 60 let pilotovaných letů. Zvířecí kosmonauti a první vesmírné lodě. závody v dobývání vesmíru jako nová podoba soupeření velmocí.  To vše v přednášce, která se uskuteční v pátek 18. 6. 2021 od 20:30 hodin.


Celý text ...
ozdobnicie_small

O rostlině ozdobnici jste možná ještě neslyšeli, určitě jste ji už ale někdy viděli a dost možná ji máte i na své zahradě. Umí toho ale mnohem víc než jen zdobit. O tom, proč ji začali pěstovat zemědělci na poli, proč se jejímu výzkumu věnují vědci na celém světě i jak takový výzkum vlastně probíhá, bude ve čtvrtek 17. června na teplické hvězdárně vyprávět výzkumnice Ing. Diana Nebeská z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.


Celý text ...
castecne-zatmeni-slunce-small

Teplická hvězdárna na Písečném vrchu i hvězdárna v Mostě na Hněvíně budou mimořádně otevřeny pro veřejnost ve čtvrtek 10. 6. 2021 v době od 11:15 do 13:45 SELČ. Proběhne pozorování částečného zatmění Slunce.


Celý text ...
odranec morava 1619 06 11 16hTento měsíc nás čeká prstencové zatmění Slunce, a proto stojí za připomenutí, jak podobný jev popsal Kanovník Vyšehradský v roce 1133: „Dne druhého srpna se objevilo zatmění slunce podivným způsobem; ponenáhlu ubývajíc, zmenšilo se tak, že koruna přišla ke straně polední jako u přibývajícího měsíce, potom se obrátila na východ, odtud na západ, potom se vrátilo do dřívějšího stavu.“ Ale také poznamenal: „Také na mnoha místech v německých krajích, věříme-li pověsti, bylo viděti téhož dne krev padající jako déšť. Také prý na jakémsi místě v krajích německých v touž hodinu spadl zároveň s krvavým deštěm kus masa, který byl tak veliký, že jej sotva dvanáct mužů mohlo zdvihnouti.“
Celý text ...
IMG_0362_150b

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích se opět otevírá veřejnosti! Od pátku 28. května můžete přijít na pozorování oblohy na teplické hvězdárně. Od neděle 30. května se otevírá planetárium. Od 10. června bude otevřena i hvězdárna v Mostě na Hněvíně. Podrobnosti naleznete v našem programu.


Celý text ...

APOD04-smallDo prestižního výběru Astronomického snímku dne NASA se za jeho existenci od roku 1995 dostalo jen několik Čechů a Slováků. Uspět více než dvacetkrát, to už je úspěch jen hrstky fotografů z celého světa. V tuzemsku takového milníku dosáhl zatím jen český astrofotograf Petr Horálek. Jeho snímky zachycují nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy pořízené po celém světě, některé vznikly i v Česku a na Slovensku. Co je na oceněných fotografiích k vidění? A čím zaujaly editory výběru Astronomického snímku dne NASA, profesory Roberta Nemiroffa a Jerryho Bonnella?

Po delší pauze zveme na „přátelské setkání s vědou“ Café Nobel! Uskuteční se v úterý 25. května od 18 hodin v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích.

S přednáškou bude spojena vernisáž výstavy fotografií Petra Horálka.


Celý text ...
kveten_uvodni 05 nDaniel Adam z Veleslavína zaznamenal v roce 1095: „Dne 4. IV. na mnoha místech ráno ukazovalo se na nebi jakoby hvězdy dolů s nebe padaly. A byla toho roku veliká drahota.“ Když jsem našel tento úryvek, chtěl jsem napsat, že by se mohlo jednat o pozorování maxima meteorického roje Lyrid. Ale časově to nesedí. Lyridy mají maximum ve druhé polovině dubna. Buď se kronikář upsal (i to se může stát), nebo se Země setkala se zbloudilým shlukem meteoridů.
Celý text ...
duben_Łvodnˇ n„Času jarního v Čechách veliké a tmavé mlhy jednak každého dne bývaly, postního pak času veliký z nich pocházel smrad.“ Doufejme, že takováto povětrnostní situace se nám v dubnu 2021 vyhne.
Celý text ...

lampa s rouškouNa problém světelného znečištění dlouhodbě upozorňujeme a proto zvěřejňujeme text výzvy české astronomické společnosti Pomozte neplýtvat aneb nesvítí se někde zbytečně.

 

Pro koho svítíme v noci během zákazu vycházení? Kolik nás to stojí? Asi každého tyhle otázky napadly. Přidejte se k těm, kteří už se změnou nočního svícení na dobu zákazu vycházení přišli a zhasněte nepotřebná světla. 


Celý text ...
vodnˇ n hledSlánský kronikář Václav Kněžoveský pro budoucí generace zaznamenal: „Létha Pánie 1591 ten všecken rok z vůle všemohoucího pána Boha byl pohodlněj bez velikých hřímání a bouřek, k tomu velice ourodnej na všelijaké věci jak obilí, vaření, ovotci, chmelu i jiného všeho kromie vína. Ty nedozrály, a veliká újma na nich byla, a hned dobře kyselá byla. Co pak na zimu zase silo na letho budoucí 1592, to s požehnáním pána Boha pieknie urostlo.“ No, uvidíme, co se kromě koronaviru urodí letos.
Celý text ...

CN-Ozivle-sopky-nahledPřestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D.České geologické služby.

Ve čtvrtek 18. února od 18 hodin o ní bude přednášet v přímém přenosu online z přednáškového sálu hvězdárny v Teplicích.


Celý text ...
vodnˇ nZima roku 1477 byla hodnocena následovně: „Na vánoce napadlo množství sněhu, který ležel až do sv. Doroty (6.2.) provázený zuřivou zimou a všechna voda, rybníky a řeky zamrzly, což trvalo až do sv. Jiří (24. 4.) a ryby mohli lidé vysekávat přímo z ledu. Muselo se dlouho topit pro neustálou zimu, takže jeden sáh dřeva přišel na jeden rýnský zlatý.“ Až na ten rýnský, skoro jako letos, viďte?
Celý text ...
leden 2021_uvod nahledZačátek roku v nás vyvolává otázku, jaký bude jeho průběh. Bude jako rok 1621, kdy byla velmi tuhá zima trvající od 27. 11. až do 11. 4.? Asi ne, protože listopad už máme za sebou a zatím dobré, ale co když příjde v lednu? Jaro bylo tehdy vlhké a chladné, koncem května s mrazíky. Léto bylo průměrné a sušší, podzim teplotně průměrný a vlhčí. O sto let později byla zima mírná a vlhká, jaro průměrně teplé a vlhké, léto až do konce srpna horké a srážkově podnormální, září značně deštivé, podzim chladnější a vlhčí. Víno se urodilo ve velmi nízké kvalitě, zato obilí byl dostatek. 
Celý text ...