Archiv aktualit za rok 2018

00K Zemi se opět přiblížila kometa 46P/Wirtanen. Nejblíže bude 16. prosince, kdy bude ve vzdálenosti 11,5 milionů km. Díky své blízkosti je velmi jasně viditelná. Hvězdárna Teplice připravila mimořádná pozorování této komety a to ve dnech 11.-13. prosince, kdy je Měsíc před první čtvrtí a pozorovací podmínky jsou tak nejlepší. Mimořádná pozorování se konají od 19 hodin. Kometu bude možné sledovat i v rámci řádných pozorování, které se konají každý pátek a sobotu a to od 18 a 19 hodin.

Celý text ...
00Po třech letech budeme moci sledovat z území České republiky úplné zatmění Měsíce téměř v celém jeho průběhu. Ono „téměř“ se však netýká fáze úplného zatmění, kterou uvidíme celou. Týká se začátku celého děje: fáze polostínového zatmění a části částečného zatmění, které se odehrají pod naším obzorem. Nad obzor se Měsíc vyhoupne již zčásti vnořený do stínu Země.
Celý text ...

měsícMěsíc a Mars - to jsou dva hlavní aktéři červencových astronomických událostí! V době, kdy budou prázdniny takřka ve své půlce, čeká nás (doufejme) velkolepá nebeská podívaná. Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století bude trvat celou jednu hodinu a 43 minut a k tomu se můžeme těšit na bonus v podobě velké opozice Marsu se Sluncem! Oba úkazy navíce "jen kousek" od sebe! Zveme vás na mimořádné terénní pozorování u jezera Milada nebo na hvězdárnu v Mostě!


Celý text ...