Aktuality

Smrt v pøímém pøenosu

Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 15. června ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?

 


Celý text ...
Červen úvodní

Slunce vstupuje do znamení Raka a nastává astronomické léto. Ukážeme si, jaké souhvězdí na letní obloze můžeme spatřit nebo co je tzv. Velký diamant. Těšit se můžeme na přechod Marsu přes hvězdokupu Jesličky a na jasnou Venuši nad západním obzorem nebo možnost pozorování  nočních svítících oblak.


Celý text ...
Seskupení Mìsíce, Venuše a Marsu uvod

 V úterý 23. května ve večerních hodinách se nad západním obzorem naskytne příležitost   pozorovat mimořá dné seskupení tří těles: Marsu, Měsíce a Venuše. Uskupení spatříme nízko   nad západním obzorem v souhvězdí Blíženců. Mezi obě planety vstoupí srpek dorůstajícího   Měsíce, který bude několik stupňů jižně od hvězdy Pollux (β Gem).


Celý text ...
tur_MProč mělo únorové zemětřesení na jihovýchodě Turecka tak tragické následky, když ani zdaleka nepatřilo k těm nejsilnějším? Geofyzik a seismolog Dr. Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky ve čtvrtek 18. května všem návštěvníkům teplické hvězdárny objasní, co to vlastně zemětřesení je a jak je možné, že se dopady různých zemětřesení od sebe navzájem tolik liší? Můžeme dopady budoucích otřesů nějakým způsobem zmírnit?
Celý text ...

Kvìten uvodMěsíc květen přináší možnost pozorování velmi výrazné Venuše a jasného Marsu. Obě planety se nachází vysoko nad západním obzorem. Saturn spolu s výrazným Jupiterem budou pozorovatelné brzy ráno před východem Slunce. V další části si povíme, jaké souhvězdí a objekty můžeme na květnové obloze spatřit nebo proč je Polárka pro obyvatele severní polokoule významnou hvězdou.


Celý text ...

ÚvodníV dubnovém astrosloupku si povíme o viditelnosti planety Venuše, která v první půli noci dominuje večerní obloze. Merkur bude viditelný ve večerních hodinách a planeta Saturn se vrací na ranní oblohu. V letošním roce jsou poměrně příznivé podmínky pro pozorování meteorického roje Lyrid, jehož maximum nastává vždy koncem dubna.


Celý text ...

Bøezen 00Měsíc březen přinese na obloze řadu zajímavých úkazů. Tím nejzajímavějším bude těsné        přiblížení planety Venuše a Jupiteru hned z kraje měsíce. 20. 3. nastane jarní rovnodennost, tedy    začátek astronomického jara. Dále se podíváme, jaké astronomické úkazy budou vidět na  březnové obloze.


Celý text ...
Loď, která ztroskotala kolem roku 80 př. n. l. mezi Krétou a řeckým poloostrovem Peloponés, vezla na palubě unikátní přístroj určený k předpovědím postavení nebeských těles na obloze i k prezentaci dalších astronomických jevů. Více než sto let trvalo, než se z hromádky zkorodovaných úlomků podařilo celý mechanismus zrekonstruovat. Spletitou historii jeho objevu a výzkumu představí klasická filoložka a medievalistka PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc. z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v Praze a astrofyzik doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z Astronomického ústavu Akademie věd.

Celý text ...
únor 00_n

V únoru nás čeká pozorování slunečních skvrn, Slunce prochází výrazně aktivním obdobím. Je možné pozorovat otevřené hvězdokupy v souhvězdí Velkého psa. Na obloze je jedinečná příležitost sledovat kometu C/2022 E3 (ZTF). Připomeneme si výročí Čeljabinského meteoritu a zániku raketoplánu Columbia.


Celý text ...
insight_MNástup kosmického věku nám umožnil spatřit, jak Mars vypadá na povrchu. Našli jsme svět, jehož tvář byla utvářena řadou procesů spjatých se sopečnou činností, přítomností kapalné vody i ledu, srážkami těles, erozí i tektonickými procesy. Co před námi ale zůstalo skryto bylo to, jak Mars vypadá uvnitř. Některá ze skrytých tajemství odhalila až sonda InSight, jejíž práci a objevy přiblíží ve čtvrtek 19. ledna návštěvníkům teplické hvězdárny planetární geolog Mgr. Petr Brož, Ph.D., vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celý text ...
Kometa C 2022 E3 ZTF

Od začátku roku můžeme na obloze pozorovat poměrně jasnou kometu s označením C/2022 E3 ZTF. K poslednímu návratu této komety došlo před 47 tisíci lety. Nejpříznivější podmínky pro její pozorovní nastanou v koncem ledna a v průběhu února, kdy by mohla být dle současných odhadů pozorovatelná pouhým okem.


Celý text ...
Leden úvodPrvní letošní astrosloupek bude tradičně patřit lednové večerní a noční obloze. Ukážeme si, na jaká   souhvězdí a asterismy se můžeme těšit a které objekty vzdáleného vesmíru lze v tomto období   pozorovat. Povíme si něco o meteorickém roji Kvadrantid, který hned z kraje roku obohatí noční   oblohu. V závěru článku si připomeneme nejvýznamnější lednová výročí světové kosmonautiky.
Celý text ...