Archiv aktualit

2017_08_07_Zat_Mesice_Popis_smallSrdečně vás zveme na netradiční pozorování částečného zatmění Měsíce, které se uskuteční v pondělí 7. srpna 2017 večer na jezeře Milada! 
Celý text ...

Sledujte s námi v pondělí 28. září 2015 brzy ráno úplné zatmění Měsíce! Pokud zavítáte na teplickou nebo mosteckou hvězdárnu, ukážeme Vám Měsíc našimi dalekohledy. Otevřeno máme v Teplicích i v Mostě na Hněvíně od 3:00 do 6:30. Úplné zatmění potrvá asi 1 hodinu a 12 minut (od 4:11 do 5:23, maximum ve 4:47).


Celý text ...

stažený souborJiž pojedenácté se připojíme k celoevropské Noci vědců! Tato skvělá akce, pořádaná z iniciativy Evropské komise jako "Researchers in Europe" od roku 2005, bývá vyhlašována na pátek nejbližší podzimní rovnodennosti. Snadnou matematickou úvahou se tedy dostaneme k datu této akce - 25. září 2015. Pragram Noci vědců je tématicky laděn s ohledem na pořádající instituci a je jasné, že každý předvádí to nejlepší, co může. Nejinak tomu bude i u nás. Pozveme vás na zajímavé přednášky, a bude-li přát počasí, pak samozřejmě i na pozorování. Těšit se můžete i na tradiční návštěvnickou soutěž o dalekohledy a jistě vás potěší i to, že vstup je zdarma!


Celý text ...
harvest-moon1Začíná jeden z hvězdářsky nejzajímavějších měsíců roku 2015. Udělejte si čas a navštivte naše hvězdárny a planetárium! 4. září je pro všechny návštěvníky vstup zdarma, a to v rámci akce Den s Ústeckým krajem. Kromě standardního programu si vás dovolíme upozornit na zahájení činnosti astronomického kroužku pro středoškoláky - ti se poprvé sejdou ve čtvrtek 10. září. Další mimořádná akce nás i vás čeká 25. září - tradiční Noci vědců, která má každoročně velký úspěch. A konečně 28. září vás v brzkých ranních hodinách zveme na mimořádné pozorování zatmění Měsíce. V Mostě začneme již ve 2:30, v Teplicích pak ve 3:00. Těšíme se na vás!


Celý text ...

Stejně jako v Antarktidě, i kolem opačného, severního zemského pólu, je z pohledu vědců velmi živo. Výzkumů v Arktidě, konkrétně na Špicberkách, se aktivně účastní také čeští badatelé. Čím jsou pro vědce arktické kraje přitažlivé, vám 13. srpna na teplické hvězdárně prozradí archeobotanička a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která Špicberky navštívila již sedmkrát.


Celý text ...
mesice_rszLéto si zpravidla představujeme jako období s nejdelšími (a nejteplejšími) dny, kdy Slunce svítí většinu dne a stmívání trvá tak dlouho, že vlastně nikdy nemáme úplnou tmu a rovnou zase začne svítat. V astronomii je to ale trochu jiné. V době, kdy začínají letní prázdniny, už máme nejdelší dny za sebou. Po začátku léta dne 21. června, tedy v období kolem letního slunovratu, následuje po sobě 10 stejně dlouhých dnů. Poté však, během července, začne Slunce na obloze pomalu klesat a dny se začnou zkracovat o jednu až dvě minuty denně.
Celý text ...

V červenci a srpnu máme již tradičně rozšířenou otevírací dobu na teplické hvězdárně. Navštívit nás na hvězdárně můžete denně kromě neděle. Program je v teplickém planetáriu vždy ve středu a v neděli od 19:00, představení pro děti v neděli od 14:00. Těšíme se na vás!


Celý text ...

Dne 21. června 2015 si připomeneme 20 let od otevření teplického planetária. Při této příležitosti jsme na tento den od 15 hodin připravili vzpomínkový pořad, který připomene historii planetária a demonstruje jeho možnosti.


Celý text ...

nartounNa cestu za tajemnými nočními primáty nártouny vás do pralesa na filipínské souostroví v jihovýchodní Asii zavede zooložka RNDR. Milada Řeháková, Ph.D., vědecká pracovnice Zoologické zahrady v Ústí nad Labem


Celý text ...

Venkov je mrtev, příroda málem pryč, jak teď pomáhat a chránit? Nezbývá, než milovat a zušlechťovat to, co zbylo: všudypřítomnou suburbánní zónu.
Celý text ...
Zveme Vás na teplickou hvězdárnu ve čtvrtek 16. dubna 2015 od 18.00 hodin na další přednášku z cyklu Café Nobel. Přednášet přijede pan doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a téma zní Kde se srážejí částice: Půl století CERNu – s českou stopou.
Celý text ...
10636745_848632898544009_2570638684203642135_o20. března 2015 jsme byli svědky největšího zatmění Slunce viditelného v České republice mezi lety 2011 a 2026. Další zatmění budeme moci pozorovat z našeho území až v červnu 2021. Při maximální fázi zakryl Měsíc krátce před jedenáctou dopolední SEČ asi 73% slunečního disku.  Jev bylo možné pozorovat v celém průběhu a maximální fáze zatmění proběhla poměrně vysoko - více než 35° nad obzorem. Přímo při zatmění bylo také možné spatřit na denní obloze planetu Venuši. Podívejte se na snímky zatmění z našeho nového dalekohledu.
Celý text ...
Zveme Vás na teplickou hvězdárnu ve čtvrtek 19. března 2015 od 18.00 hodin na další přednášku z cyklu Café Nobel, hovořit bude doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Celý text ...
11079502_847526335321332_7481391583528081713_o (1)17. března 2015 se na obloze objevila polární záře. K jejímu spatření bylo nutné být na místě s tmavou oblohou a dobrým výhledem na sever. Fotky na Sněžníku pořídil Z. Moravec (Canon 400D, expozice 30 sekund, ISO 400, clona 2,8).
Celý text ...
astrosloupek brezen 2015Měsíc březen je na astronomické úkazy poměrně bohatý. Hlavní událostí měsíce je částečné zatmění Slunce (animace zatmění ke zhlédnutí zde) a začátek jara, tedy Jarní rovnodennost, kdy jsou den i noc stejně dlouhé. Slunce v tuto dobu vstupuje do souhvězdí Berana a začíná tak nejkrásnější roční období - jaro.
Celý text ...
Lemur kataOstrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo, říká redaktor přírodovědného časopisu Vesmír Mgr. Pavel Hošek.   
Celý text ...
Uchycení dalekohledu na nové montáži 10micron.Během jednoho lednového týdne došlo na hvězdárně k velkým událostem. V pondělí 14. ledna proběhl přesun části zrušené montáže Zeiss ze zahrady teplické hvězdárny do chodby u severozápadní kopule.  Ve čtvrtek 16. ledna pak již sehraná parta stěhováků přesunula nový dalekohled CDK17 do jihovýchodní kopule a následně jej umístila na novou montáž. Přesvědčte se sami, že to nebylo nic jednoduchého! 
Celý text ...
08.01. 2015

PF 2015

PF2015-4Úspěšný rok 2015 plný krásných, nejen hvězdářských zážitků Vám jménem celého kolektivu Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích přeje RNDr. Zdeněk Moravec, Ph.D.
Celý text ...

Myotis

Co umožnilo netopýrům ovládnout vzdušný prostor a rozvinout se do takového množství druhů, které dnes známe? O zvláštnostech netopýří biologie pohovoří v posledním předvánočním Café Nobel v Teplicích Mgr. Michal Porteš, doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Uslyšíte od něj také mnoho zajímavého o zvláštnostech potravní biologie netopýrů, jejich adaptacích a také o tom, jak vypadá roční cyklus netopýrů mírného pásma.

Celý text ...
Hubble_ultra_deep_fieldListopadové Café Nobel přivítá prominentního hosta; teplická hvězdárna bude 20. listopadu hostit prof. Petra Kulhánka.  Jeho přednáška o gravitačních vlnách z počátku vesmíru začíná v 18.00.
Celý text ...
noname-sHvězdárna Most srdečně zve na mimořádné pozorování pro veřejnost v sobotu dne 25.10.2014 od 18 hodin!

Celý text ...
Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.
Celý text ...
evropska noc vedcuTeplická hvězdárna se již podesáté připojuje k Evropské noci vědců! Připravujeme pro vás zajímavé přednášky a bude-li jasno, budete se moci podívat na oblohu naším novým dalekohledem. A tradičně se můžete těšit na soutěž o dalekohled!
Celý text ...
Zem─Ťt┼Öesen├ş v Srbsku 2010Zemětřesení je přírodní děj, při kterém se jednorázově uvolňuje obrovské množství energie nahromaděné deformací horniny v zemské kůře nebo ve svrchním plášti Země. A právě tomuto fenoménu bude věnované zářijové Café Nobel! Nezapomeňte si rezervovat své místo na 18.9. od 18.00 na teplické hvězdárně.
Celý text ...

http://hapteplice.cz/foto/36_384.jpgV srpnu 2014 byl na teplické hvězdárně uveden do testovacího provozu nový zrcadlový dalekohled. Dovolte nám, abychom vás s novým přírůstkem teplické hvězdárny seznámili blíže.


Celý text ...
10615588_734568923283741_8057539875857401668_nNa teplické hvězdárně máme nový dalekohled! Zatím je pouze v testovacím provozu, ale již brzy se budou moci dalekohledem podívat všichni návštěvníci při večerním pozorování. Dalekohled systému modifikovaný Dall-Kirgham má zrcadlo o průměru 43,5 cm a ohnisko 296 cm. Zejména objekty jako hvězdokupy, komety a mlhoviny ukáže výrazně lépe než dosavadní dalekohledy hvězdárny. Vynikající je pro fotografování a bude také určen pro odbornou práci našich astronomů a členů astronomického kroužku.
Celý text ...

kuiperZa oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude 7. srpna od 18:00 na hvězdárně na Písečném vrchu povídat studentka Julie Nováková.

 

S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.


Celý text ...
apod-nasa-080905Prázdniny se pomalu přehupují do své druhé poloviny a pokud už nikde necestujete, přijďte se podívat k nám. Srpnová noční obloha bude velmi zajímavá!
Celý text ...
1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění. Více o tom poví antropoložka Michaela Konopíková, doktorandka FF UK  v Praze v Café Nobel v Teplicích ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.
Celý text ...

apod-nasa-080905Ani o prázdninách se nebudete na teplické hvězdárně nudit! Po dobu letních prázdnin je pro vás hvězdárna otevřena každý den kromě neděle. Přes den mezi 10:00 a 16:00 můžete přijít pozorovat Slunce, noční oblohu plnou hvězd vám ukážeme od 22:00 do 23:00 hodin. Hvězdárna a hvězdičky jsou ideálním místem pro zakončení každého letního rendez-vous! 


A samozřejmě pro vás chystáme další Café Nobel, tentokrát s nádechem letního putování po horkém Maroku.


Celý text ...
exoplanety_kepler-186-550x309Právě začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí nejrůznější úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety – a co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je „druhá Země“ jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii? Po stopě obyvatelných planet se vydal astrobiolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand  Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Přijďte si vyslechnout ve čtvrtek 19.6.2014 od 18 hodin jeho přednášku na červnové Café Nobel v Teplicích!
Celý text ...
plakát_dětský den_V2_A3Den dětí se nezadržitelně blíží, lázeňská sezóna brzy propukne naplno a Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích při té příležitosti zve malé i velké na Dny malých hvězdářů! Ty se uskuteční ve dnech 31.5. na hvězdárně na Písečném vrchu a 1.6. v planetáriu v Koperníkově ulici. Pro děti je dod 13.00 do 18.00 připraven zajímavý program, výtvarná soutěž o hvězdářské ceny a vstupné (pro děti) je po oba dny samozřejmě zdarma. Více informací najdete v přiloženém plakátu a letáku a další podrobnosti k programu budeme postupně zveřejňovat. Těšíme se na vás.
Celý text ...
Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory. Ve čtvrtek 15. května od 18.00 v rámci Café Nobel na hvězdárně na Písečném vrchu.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Celý text ...

39_643Obvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Hostem dubnového Café Nobel v Teplicích bude Julie Nováková, studentka biologie, spisovatelka a popularizátorka vědy. Výjimečně v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu.

S ohledem na omezenou kapacitu sálu hvězdárny doporučujeme rezervaci místa předem na hap@hapteplice.cz nebo na telefonu 417 576 571.


Celý text ...
Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“ a dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu. Plakát ke stažení zde.

Celý text ...
vyroci3Přinášíme vám několik fotografií z rušných dnů naplněných pozorováním a přednáškami.
Celý text ...
hvezdarna resizedSrdečně Vás zveme na akce, které pořádáme od 1. do 7. března 2014 při příležitosti 50. výročí vzniku Lidové hvězdárny v Teplicích. Přijďte shlédnout zajímavé filmy, vyslechnout neméně zajímavé přednášky či jen prostřednictvím fotografií poodhalit roušku historie hvězdárny. Plakát s programem naleznete zde.
Celý text ...

800px-Ekaterinburg_view_of_2013_meteor_eventV pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka.  Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce v rámci Café Nobel 20.2. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.

Rezervace míst na přednášku je nutná, pište na hap@hapteplice.cz. Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

Čeljabinský meteor - foto Alex Alishevskikh, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.Celý text ...
Adam a EVaMuži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, abychom si projevovali lásku a úctu? Přijďte si ve středu 29.1.2014 od 18.00 na hvězdárnu poslechnout profesora Františka Vyskočila a jeho legendární přednášku proloženou houslovými ukázkami.

Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si VE ČTVRTEK 16.1. OD 18.00 poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!


ČTVRTEK 16.1.2014 OD 18.00, HVĚZDÁRNA NA PÍSEČNÉM VRCHU

Celý text ...

01854Ve čtvrtek 19. 12. 2013 od 17:00 hodin a v sobotu 21. 12. 2013 od 17:00 hodin se koná přednáška na téma Významné komety posledních padesáti let a v případě příznivého počasí pozorování komety C/2013 R1 (Lovejoy) a dalších objektů noční oblohy.

Plakát ke stažení zde.

 


Celý text ...
Cafe-Nobel-2013-12-11Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, abychom si projevovali lásku a úctu? Přijďte si poslechnout profesora Františka Vyskočila a jeho legendární přednášku proloženou houslovými ukázkami. Níže přinášíme reportáž Jany Komínové z Café Nobel s Františkem Vyskočilem v Ústí nad Labem.

Celý text ...
DSC02733Velkou americkou cestu po památkách světové kosmonautiky podnikl v nedávné době profesor Petr Kulhánek s dalšími členy spolku Aldebaran. Že to nebyla cesta jednoduchá, bylo jasné již z názvu přednášky - Americká anabáze; nicméně v tomto případě se ukázalo, že název byl oprávněný. Strasti a slasti několikatýdenního putování po východě Spojených států amerických podal Petr Kulhánek s humorem sobě vlastním. Již brzy přineseme záznam z této přednášky, takže se budete moci přesvědčit sami. A zatím se podívejte alespoň na pár fotografií.

800px-Christmas_Comet_Lovejoy_Captured_at_ParanalV tomto týdnu od pondělí 2.12. do neděle 8.12. bude teplická hvězdárna mimořádně otevřena každý den od 17:30 do 18:30. V případě příznivého počasí se budou konat mimořádná pozorování komety C/2013 R1 (Lovejoy).

Od pondělí 2. 12. do neděle 8. 12. 2013 vždy od 17.30 do 18.30, Hvězdárna na Písečném vrchu, Teplice

 

ilustrační foto: ESO/Guillaume BlanchardCelý text ...

Chemistry-Experiment-clip-art-249x300..aneb Co se děje, když je hodně zima a málo vzduchu. Přednášet a demonstrovat fyziku bude Mgr. Jiří Králík, Ph.D. (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem). Budou předvedeny jednak pokusy s kapalným dusíkem a jednak několik zajímavých ukázek jevů při sníženém tlaku. Akce je vhodná zejména pro děti. Vstup zdarma, plakát ke stažení zde.

Sobota 23. 11. 2013 od 15.00 do 17.00, Hvězdárna na Písečném vrchu, TepliceCelý text ...

nasaSrdečně Vás zveme na další Café Nobel na teplické hvězdárně! Vyprávění pana profesora Petra Kulhánka nás zavede do Spojených států na místa, kde se míchala zárodečná polévka, ze které vznikal náš vesmír. Přijďte se podívat na unikátní exponáty z dějin americké kosmonautiky! Plakát ke stažení zde.

21. 11. 2013 od 18.00, Hvězdárna na Písečném vrchu, Teplice

 


Celý text ...
Od 16:00 probíhalo pozorování SluncePodívejte se na fotografie z Evropské noci vědců, ke které se naše hvězdárna opět připojila. Konala se v pátek 27. 9. a vydařila se!

Celý text ...
30.07. 2013

Café Nobel

cafe nobelVe spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem jsme pro vás přichystali Café Nobel.© 2013 - 2016 Severočeská hvězdárna a planetárium Teplice, p. o.