
Celý text ...
Ohlédněte se za uplynulým rokem 2021 na proběhlé nejdůležitěší události a akcí uspořádané Teplickou hvězdárnou. Mimo jiné zde najdete zajímavé fotografie z naší činnosti za celý loňský rok, zajímavé statistiky nebo zprávy o vědecké činnosti, které na naší hvězdárně probíhají.
Patříte-li mezi jen příležitostné sledovače noční oblohy, a takové tento článek předpokládá, patrně vám nebude moc vadit, že na začátku července pořádná (astronomická) tma vlastně ani nenastává, protože slunce neklesá dostatečně nízko pod obzor. Koneckonců, pro toho, kdo se teprve začíná orientovat na hvězdné obloze, je hluboká noc kdesi v temných hvozdech Šumavy doprovázená vytím blízkých vlčích smeček možná až trošku nepříjemná. Jde o to, že začátečník se mezi několika tisíci zářícími body na obloze lehce ztratí. Věřím, že nebudu svými kolegy z hvězdárny a dalšími zkušenými astronomy ukřižován za pomoci tlustých hřebů a při plném vědomí, když si dovolím prohlásit, že pro základní orientaci na noční obloze je okolí měst vhodnější.
Máme za sebou letní slunovrat, okamžik, kdy je Slunce nejvýše nad našimi hlavami. Nastal čas prázdnin a dovolených, dlouhých dnů a krátkých nocí. Ač zhruba do půlky července vůbec nenastává úplná tma, tak lze tu a tam na obloze spatřit něco zajímavého.
Hvězdokupa Jesličky čili M 44 je vidět i bez dalekohledu coby „mlhavá hmota na prsou Raka“, jak se vyjádřil ve starověku Ptolemaios. Obsahuje několik stovek různě jasných hvězd, 2 až 3 nejjasnější dobrý zrak za dobrých podmínek může vytušit bez dalekohledu. Jesličky svým stářím i společným pohybem v prostoru vykazují společný původ s hvězdokupou Hyády, které tvoří hlavu Býka.
Ze Zbraslavské kroniky bylo z roku 1328 vypsáno: "Vzápětí za zatměním (konec března) následuje nepřetržitě po čtyři týdny velmi silný vítr." Ten rok byla čtyři zatmění: dvě sluneční, dvě měsíční. Z našeho území bylo viditelné pouze jedno: částečné zatmění Měsíce, které proběhlo 26. 2. 1328, tedy koncem února.
Svět vnímáme prostřednictvím smyslů. Zvířecí smysly se ale od těch našich často dramaticky liší – živočichové proto mohou vnímat svět úplně jinak než my. Ve čtvrtek 20. ledna 2022 od 18:00 o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat odborník na biotechnologie a popularizátor vědy prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, který zároveň přednáší biotechnologii na několika našich univerzitách.